Honda Civic z nowym 1.6 l dieslem pod maską i limitowana edycja dla klientów z Wielkiej Brytanii

Honda Civic z nowym silnikiemNie ukrywajmy, że jeśli chodzi o samochody wyposażone w silniki wysokoprężne, to Honda w tej kategorii zajmuje jedno z ostatnich miejsc. Japończycy oferują wyłącznie jednego diesla w dwóch wersjach mocowych – 150 KM i 180 KM, a to zdecydowanie za mało, aby podbić europejską klientelę.

Na szczęście szefostwo Hondy poszło po rozum do głowy i zleciło swoim inżynieriom pracę nad zupełnie nową jednostką wysokoprężną. Informacje na ten temat pojawiły się już w marcu podczas targów motoryzacyjnych w Genewie, ale dopiero teraz zdecydowano się oficjalnie ujawnić szczegóły techniczne nowego motoru.

Oto i on – 1.6 l silnik wysokoprężny i-DTEC, który będzie jednocześnie pierwszym w Europie wyposażonym w nową technologię Earth Dreams Technology. Producent podaje, że silnik generuje 120 KM przy 4000 rpm i 300 Nm maksymalnego momentu obrotowego. A więc całkiem przyzwoicie.

Największą zaletą nowej jednostki jest jej ekonomika. Ponoć mały hatchback Hondy – Civic – wyposażony w omawiany silnik zadowala się średnio 3,6 paliwa na 100 km, natomiast emisja CO2 wynosi 94 g/km. To oznacza, że przykładowa hybrydowa i lansowana Toyota Prius jest tylko minimalnie bardziej przyjazna środowisku.

Nowy silnik Hondy wraz z CR-Z po facelifcie, elektrycznym roadsterem i europejską wersją CR-V zadebiutuje podczas Salonu Motoryzacyjnego w Paryżu.

Honda Civic edycja limitowana

Przy okazji tematu Hondy warto wspomnieć o nowej limitowanej edycji Civica dostępnej wyłącznie w Wielkiej Brytanii.  Nazwana po prostu „Ti” oferowana będzie zainteresowanym pięciodrzwiową wersją Civica.

Specjalna edycja inspirowana pewną brytyjską imprezą Hondy bazuje na 1.8 l silniku i-VTEC, a zmiany stylistyczne są wyłącznie kosmetyczne. Producent pokusił się na montaż m.in. o 17-calowych felgach aluminiowych „Le Mans”, skórzanej tapicerki wewnątrz oraz wbudowanego systemu Bluetooth.

Cena Hondy Civic „Ti” na rynku brytyjskim jest nieznacznie większa od standardowego Civica i wynosi równo 16.995 funtów. Warto dodać, że Japończycy zamierzają wyprodukować jedynie 1000 egzemplarzy, tak więc z zakupem warto się pośpieszyć.