2013 Jaguar F-Type – brytyjski roadster z krwi i kości

Jaguar F-Type

Oto jest! Najnowszy i długo oczekiwany Jaaaag F-Type. Dostępny już niedługo w trzech wariantach, właśnie opala się w świetle reflektorów w halach Paris Expo. Mamy dla was garść informacji na jego temat oraz zdjęcia.

Pod maską nie znajdziemy na szczęście rzędowej czwórki, czy nawet szóstki. Sercem tego świetnie wyglądającego auta jest 3-litrowe V6 o mocy 340 (F-Type) lub 380KM (F-Type S), lub, zapewne pięknie brzmiące, V8 o mocy 495KM (F-Type V8 S).340-konny wariant do rozpędzenia się do 100km/h potrzebuje 5,3s, a jego prędkość maksymalna to 260km/h. Mocniejszy o 20KM zrobi to 0,4s szybciej, a jego wskazówka zatrzyma się na 275km/h. Model wyposażony w V8 zrobi pierwszą setkę w 4,3s. Jego prędkość maksymalna to aż 300km/h.

Całą tą moc na koła przenosić będzie ośmiobiegowa, automatyczna skrzynia Quickshift. Kierowca będzie mieć oczywiście możliwość skorzystania z sekwencyjnej zmiany przełożeń za pomocą drążka jak i łopatek przy kierownicy.

Egzemplarze wyposażone zarówno w V6 jak i V8 mają na wyposażeniu standardowym szperę. Różnica jest jednak taka, że słabszy silnik ma mechaniczną, a mocniejszy elektroniczną. F-Type ma również adaptacyjny wydech, który otwiera się w pełni po przekroczeniu 3000 obrotów na minutę. W wersji 340-konnej znajduje się to na liście wyposażenia dodatkowego.

O wyglądzie zewnętrznym trudno napisać złe słowo. F-Type wygląda fantastycznie. Bezsprzecznie można go uznać za jednego z najładniejszych roadsterów. Sportowego wyglądu nadaje mu dodatkowo spoiler, który wysuwa się przy większej prędkości – oprócz walorów estetycznych, zapewnia on zwiększony docisk.

Pozostaje tylko czekać na możliwość przejażdżki tym Jaguarem. Ten, jak i pozostałe w rodzinie, mają w sobie coś. Ceny? 340KM ma kosztować w Niemczech 73 400 euro, 380KM 84 900, a 495KM 99 900. Przed wybraniem się do salonu zapraszamy jednak do obejrzenia zdjęć znajdujących się poniżej.