Pagani Huayra Carbon Edition – karbonowy bóg wiatru [GENEWA 2012]

Pagani Huayra Carbon Edition Genewa 2012Horacio Pagani, z pochodzenia Argentyńczyk, założyciel stającej się już żywą legendą marki, wiele lat temu postawił sobie za cel opracowanie metody jak najdoskonalszego wykorzystania włókna węglowego w konstrukcji auta.

Prace badawcze, rozpoczęte już w latach 80-tych, prowadził jako członek zespołu Lamborghini. Konflikt interesów doprowadził do przerwania współpracy i zaowocował powstaniem Pagani Automobili Modena, której przygotowywanie się do rynkowego debiutu zajęło aż 7 lat. Efektem starań był pojazd niezwykły – w 1999 roku na świat przyszła pierwsza Zonda.

Rok 2011 także był dla tej włoskiej marki szczególny. Po wielu latach produkcji i udoskonalania Zondy, nadszedł czas na zmianę warty. Pagani Huayra, której nazwa pochodzi od argentyńskiego boga wiatru, stanowi nowy rozdział w historii firmy.

700 KM uzyskiwanych z podwójnie doładowanego silnika V12 o pojemności 6 l, pozwala tej nieprawdopodobnie wyrafinowanej technologicznie maszynie przyspieszać do pierwszej setki w niespełna 3,3 s. Prędkość maksymalna, sięgająca absurdalnych wręcz 370 km/h, osiągana jest nie tylko za sprawą ogromnej mocy, ale także zaawansowanej aerodynamiki, będącej od wielu lat specialite de la maison tej wyjątkowej marki.

Na tegorocznych targach motoryzacyjnych w Genewie marka Pagani prezentuje limitowaną edycję modelu Huayra, ukazującą nagą, nielakierowaną, karbonową konstrukcję auta oraz standardową, perłowo-białą wersję „seryjną”.

Via: Carscoop