Ford Fiesta ST – premiera wersji produkcyjnej [GENEWA 2012]

2012 Ford Fiesta ST

To już nie pierwszy raz, kiedy widzimy Fiestę ST. Po wielu wystąpieniach konceptu na arenach różnych, międzynarodowych targów, Ford przygotował wreszcie jej produkcyjną wersję i postanowił zaprezentować ją właśnie w Genewie.

Mały sportowiec pod maską skrywać będzie 180-konny, turbodoładowany silnik o pojemności 1.6. Do pary dołożona zostanie sześciobiegowa, manualna skrzynię. Ford zapewnia, że pierwszą setkę maluch osiągnie w czasie nie dłuższym niż 7 sekund.180KM to taka umowna granica w mocy małych hot-hatchy. Podobne Fabia RS czy Polo GTI również mają silniki o takiej samej mocy. Tak samo jak w nich, również Fiesta ST będzie miała napędzane jedynie przednie koła i rozpędzi się do okolic 220km/h.

W odróżnieniu od „cywilnej” Fiesty usportowiona wersja zostanie obniżona o 15mm, a na pokładzie znajdziemy fordowski system Torque Vectoring Control (elektroniczna szpera) oraz aż trzy tryby kontroli trakcji.

Z zewnątrz mały Ford wygląda bardzo bojowo. Przód zaopatrzono w duży, groźny wlot powietrza, a tył oraz boki w obfity body kit. Dosłownie wisienką na torcie jest znaczny spojler na końcu dachu. Wewnątrz za to siedzieć będziemy na skórzanych fotelach Recaro, a w naszych rękach wyląduje sportowa kierownica.

Sprzedaż w Europie powinna rozpocząć się pod koniec tego roku, lub na początku następnego. Tymczasem kilka zdjęć poniżej.