Mazda CX-5 dostaje nowy inteligentny system Smart City Brake [WIDEO]

Mazda CX-5 system smart city brakePamiętacie, gdy np. ABS i poduszki powietrzne to „bezpieczny maks”, jaki można było oczekiwać w samochodach? Dziś sytuacja radykalnie się zmieniła. Testy Euro NCAP i NHTSA, zmuszają producentów nie tylko do tworzenia bezpieczniejszych samochodów, które minimalizują szkody w czasie wypadku, ale również do prac nad inteligentnymi systemami bezpieczeństwa, unikające ewentualnych zdarzeń drogowych.

Mazda opracowała nowy system, pomagający eliminować kolizję przy niskich prędkościach (od 4 km/h do 30 km/h). Bardzo przydatna funkcja, szczególnie dla osób, które lubią myśleć o niebieskich migdałach w czasie jazdy.

System działa dzięki montażu czujnika laserowego na szybie, który wykrywa przeszkody zagrażające przedniej części pojazdu. Jeśli system uzna, że przed nami znajdzie się przeszkoda, poprzez reakcję w postaci hamowania unika kolizji lub przynajmniej zmniejsza jej skutki.

Automatyczny system Mazdy wyposażony jest również w funkcję o nazwie Acceleration Control w wersji z automatyczną skrzynią biegów, która, uwaga – pilnuje, aby kierowca nie pomylił pedała gazu z pedałem hamulca…

Działanie systemu Smart City Brake możecie obejrzeć poniżej.