Gwałtowny wzrost sprzedaży samochodów na Bliskim Wschodzie – “Aventador ma już dwuletnią listę oczekujących”

aston martin one 77 sprzedaz w dubaju gloLogiczne, że gdy ceny ropy idą w górę, sprzedaż samochodów automatycznie spada. Jest jednak miejsce na ziemi, które jest wyjątkiem od tej reguły – to Bliski Wschód, gdzie sprzedaż nowych samochodów gwałtownie wzrosła.

Oczywiście, wiele krajów w tym rejonie boryka się z poważnymi problemami politycznymi, w tym Bahrajn i Syria. Z drugiej strony, rosnące ceny ropy naftowej (+6,7 procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy) zwiększają budżet tych państw w błyskawicznym tempie. Światowym liderem eksportu ropy naftowej jest Arabia Saudyjska z całkowitym udziałem na rynku wynoszącym aż 50%.

Rządy, chcące uniknąć powstań i demonstracji, ładują pieniądze w gospodarkę, zwiększając dochody swoich obywateli.

Abdullah Saeed, który pracuje w przedsiębiorstwie inwestycyjnym w Arabii Saudyjskiej i kupił właśnie nowe Audi Q7, powiedział: “Większość ludzi, gdy tylko pojawi się zastrzyk gotówki, pędzi do salonów po nowe auto“.

A z zastrzykiem gotówki w ciągu najbliższych lat nie będzie raczej problemu… Król Arabii Saudyjskiej Abdullah Saeed obiecał wydać dodatkowe 130 miliardów dolarów na opiekę pedagogiczną i zdrowotną, co pozwoli na stworzenie 66.000 nowych miejsc pracy.

Podobnie, rząd ZEA przeznaczy 1,9 mld USD na mieszkania w Dubaju w celu “utrzymania stabilności społecznej”. O 60% podniesione zostały również pensje pracowników rządowych… Co ciekawe, to i tak niewiele w porównaniu do podwyżki zarobków wojska i policji, która wynosi aż… 120%.

Producenci bez wątpienia znaleźli nową “ziemię obiecaną” po spowolnieniu rynku chińskiego i europejskiego, gdzie sprzedaż nowych samochodów spada piąty rok z rzędu.

Warto dodać, że nie tylko marki luksusowe odnajdują się na Bliskim Wschodzie. Popyt notują także te mniej ekskluzywne samochody, co potwierdza Ford, który w 2012 roku zainwestuje 53 mln dolarów i otworzy aż sześć nowych salonów w Dubaju.

Tymczasem Stephan Winkelmann, CEO Lamborghini powiedział, że Aventador ma już dwuletnią listę oczekujących…

Via: Carscoop

2 komentarze

  1. Ciężko czytać takie artykuły ale dobrze wiedzieć że gdzieś tam na świecie krajem nie rządzą idioci tylko ktoś komu zależy do dobru mieszkańców i nagradza się ich za dobrą pracę.

  2. @Maciek pomijam fakt że mają ponad 50% rynku w ropie naftowej więc im bardziej skacze cena paliwa na świecie tym bardziej się im to opłaca PKB 2010 600mld$.
    podatek dochodowy NIE ISTNIEJE został zlikwidowany w 1975r jest coś co nazywa się podatkiem religijnym 2.5% od dochodów, składki na ubezpieczenie zdrowotne i nazwijmy to emerytalne odprowadza się prywatnie bez żadnej ingerencji ze strony władz (na zasadzie za co zapłacisz to dostaniesz) państwowa opieka zdrowotna dla bezrobotnych i osób po 70r wygląda lepiej niż Polskie szpitale prywatne a z racji na swoją pracę widziałem ich większość jeśli nie wszystkie.
    Galon paliwa (3,78L) kosztował latem 2011r 0.91$ czyli licząc szybko 0.83 pln za Litr benzynki 😀 więc nieco inne relacje rząd-obywatel 🙂 Obstawiam jednak że poza największymi miastami aż tak kolorowo nie jest, jako turystas tego nie doświadczysz a ja i tak wzbudzałem podejrzenia wypytując tubylasów o takie sprawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*