2013 SRT Viper otrzyma nowe logo

2013 SRT Viper otrzyma nowe logoHistoria modelu Viper sięga 1992 roku, kiedy to światło dzienne ujrzał jeden z najbardziej bezkompromisowych i wręcz bezczelnych projektów, jakie widział świat motoryzacji.

Dodge Viper, bo o nim mowa został zaprezentowany jako nowe spojrzenie na samochody supersportowe przy okazji współpracy koncernu Chrysler z… Lamborghini. Auto o nowatorskiej stylistyce otrzymało potężny, 8 l motor V10 o mocy blisko 400 KM. Warto wspomnieć, że spartańskiemu wykończeniu towarzyszył brak jakichkolwiek systemów wspomagających kierowcę w walce z tą agresywną maszyną. Brak ABS, kontroli trakcji, czy wydech poprowadzony w progach po obu stronach nadwozia z naklejką ostrzegającą o ryzyku oparzenia sugerował, że Viper nie był produktem skierowanym do mięczaków.

Drugą generację sprzedawaną w latach 1996-2002 trafniej byłoby nazwać gruntownym liftingiem. Zmieniono nieco strukturę nadwozia, silnik otrzymał delikatny zastrzyk mocy, ale auto nadal wyrażało ideologię jednego z twórców projektu: „Jeżeli to auto nie wywołuje u Ciebie emocji sprawdź tętno – może już nie żyjesz”.

Trzecia odsłona Vipera, zaprezentowana w 2003 roku i stale udoskonalana aż do roku 2010 to już zupełnie inna historia. Auto nieco spoważniało, o czym świadczy obecność systemu ABS… Monstrualny silnik o pojemność najpierw 8,3 l, a potem 8,4 l rozpędzał auto o szerokości prawie 2 m do 100 km/h w niespełna 3,5 s. Chociaż Viper delikatnie złagodniał, w opinii wielu właścicieli auto permanentnie próbowało ich zabić…

Przyszłość linii modelowej Vipera była do niedawna wielką niewiadomą. Wiele plotek mówiło o zaniechaniu produkcji kolejnej generacji z uwagi na kompletnie irracjonalny charakter auta w dobie ekologii i downsizingu. Legenda jednak będzie trwała nadal. Kolejna „Żmija” zaatakuje już w przyszłym roku, najprawdopodobniej z jeszcze większym, 8,7 l V10! Czas pokaże jakie piętno na projekcie Vipera odciśnie zaplecze sportowe koncernu Fiat …Podobno Ferrari i Maserati także mają w tej sprawie coś do powiedzenia.

Póki co, wiadomo oficjalnie, że Chrysler-Fiat zrezygnował z sygnowania Vipera jako produkt Dodge’a. Submarka SRT ( Street and Racing Technology), powołana jako najbardziej sportowa odmiana produktów koncernu, otrzyma autonomiczną osobowość. Najmocniejszy produkt koncernu otrzyma zatem nazwę SRT Viper, zmianom poddało się też zaprezentowane dziś logo.

1 komentarz do wpisu “2013 SRT Viper otrzyma nowe logo”

Możliwość komentowania jest wyłączona.