VIDEO: Układ wydechowy FVD do Porsche 911 (991)

porsche911nowywydech gloPorsche 911 to jeden z najbardziej dopracowanych samochodów. Po co więc ulepszać jego poszczególne elementy? Apetyt rośnie w miarę jedzenia – wiadomo nie od dziś, a firmy oferujące gadżety tuningowe do sportowych aut z czegoś jednak się utrzymują.

Dziś prześwietlamy (głównie za pomocą słuchu) kompletny układ wydechowy niemieckiego tunera FVD, przeznaczony do najnowszej generacji Porsche 911. Dźwięk seryjnego auta z pewnością nie jest bezpłciowy, jednak wewnętrzna żądza zawsze zmusza do pragnienia czegoś więcej. Inną sprawą jest fakt, iż Porsche 911 wśród sportowych samochód staje się coraz bardziej popularne – pora się wyróżnić z „tłumu”.

Niemiecka firma opublikowała film prezentujący swój wyrób zamontowany w najnowszej 911-tce. Układ wydechowy można zamawiać do obydwu (aktualnie jedynych) wersji samochodu – Carrera i Carrera S. 11 kg lżejszy względem seryjnego zestaw wykonany z lekkiej stali, zakończony jest czterema końcówkami o 9 cm średnicy. Kierowca ma możliwość sterowania specjalnym zaworem z wnętrza kabiny, który zależnie od preferencji dawkuje dodatkowe 5 lub 10 dB dźwięku. Cały układ dodaje około 25 KM i 20 Nm seryjnemu silnikowi (seryjnie 350 KM i 390 Nm w 911 Carrera oraz 400 KM i 440 Nm w 911 Carrera S).

Samochód zyskał głębszego brzmienia, kilka dodatkowych koni mocy i zrzucił kilkanaście kilogramów wagi. Czyżby same plusy? Pozostaje kwestia ceny – niespełna 6000 Euro to nie są małe pieniądze, jednak przy mówieniu o wydechu renomowanej firmy o takich parametrach, potencjalny nabywca nowej 911-tki powinien liczyć się z niemałymi kosztami.