volvomuzeumglo gloNie przepadam za muzeami, przynajmniej tymi tradycyjnymi. W większości z nich wieje nudą, a eksponaty wyglądają podobnie. Jeśli o mnie chodzi, to zamiast słuchawek z nagranym przewodnikiem powinni w nich rozdawać kubki z mocną kawą… Do tego zawsze jesteśmy obserwowani przez jakąś kamerę, a ukryty w kącie pracownik tylko czeka by móc nas uciszyć. Podczas zwiedzania nowego miasta wizyta w muzeum jest zwykle punktem obowiązkowym, który po prostu trzeba ”zaliczyć”. Ale nie zawsze. Istnieją bowiem miejsca, do których chce się jechać, a co ważniejsze – pragnie wrócić. Takie też było Muzeum Volvo.

Podczas dwudniowego pobytu w Göteborgu oprócz jazd testowych odświeżonymi modelami Volvo mieliśmy również okazję poznać bliżej historię firmy w jej muzeum. I powiem Wam, że było co odkrywać. Założycielami Volvo byli związani pierwotnie z produkującą łożyska firmą SKF wybitny inżynier, projektant Gustaf Larsson oraz ekonomista Assar Gabrielsson. Początki koncernu sięgają roku 1927, kiedy to fabrykę w Hisingen opuścił ich pierwszy model oznaczony symbolem OV4 (potocznie zwany Jakobem). Od tego czasu wyprodukowano wiele ciekawych, a często wręcz przełomowych aut, które mogliśmy obejrzeć podczas zwiedzania.

Muzeum Volvo zlokalizowane jest w historycznych halach fabryki, które dostosowano na potrzeby zwiedzających. Bogata ekspozycja aut pozwala nie tylko prześledzić losy Volvo (m.in. współpraca z Mitsubishi czy Fordem), ale przede wszystkim uwidacznia zmiany trendów stylistycznych oraz rozwój technologii. A w tej, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Volvo od lat wiedzie prym.

Czy wiedzieliście, że już od 1959 r. każde ich auto posiadało w standardzie 3-punktowe pasy bezpieczeństwa z przodu? Albo że już w 1964 r. Szwedzi zaprezentowali prototyp ustawionego tyłem do kierunku jazdy fotelika dla dziecka? Wymieniać dalej? Proszę bardzo:
– 1966 r. – strefy zgniotu nadwozia z przodu i z tyłu,
– 1974 r. – kolumna kierownicy absorbująca energię,
– 1982 r. – fotele zapobiegające „nurkowaniu” pasażerów,
– 1991 r. – SIPS, czyli zabezpieczenie przy zderzeniach bocznych.
I tak dalej, i tak dalej… Lista innowacji tej marki w dziedzinie ochrony tak pasażerów, jak i pieszych, jest naprawdę imponująca.

Co najbardziej podobało mi się podczas zwiedzania? Zdecydowanie kanciaste modele z lat 70- i 80-tych! Te wystające zderzaki, proste linie, rynienki na dachu, wiszące chlapacze… Ach, mówię Wam -coś pięknego! A poza tym?
Jak zwykle auta koncepcyjne. Niesamowita jest świadomość, że mijacie pojazd sprzed 10-15 lat, który stworzono tylko i wyłącznie w jednym egzemplarzu. Patrzycie na jego tył… i wydaje się Wam dziwnie podobny do tego, który znacie z niebieskiego XC90 Waszego sąsiada.

Jeśli wybieracie się do Göteborga to gorąco polecam Wam odwiedzenie Muzeum Volvo. Podróżujący z dziećmi znajdą na miejscu dla nich osobny kąt z atrakcjami, do tego mamy kawiarnię oraz sklep z gadżetami i pamiątkami. Usiądźcie też koniecznie w foteliku dziecięcym, który rozmiarami przystosowano pod dorosłych. Nie mogąc dosięgnąć stopami podłogi i oglądając świat z perspektywy dziecka z powrotem poczujecie się jak dwulatek na tylnej kanapie. Polecam!

Na koniec kilka praktycznych rad
Bilet wstępu do Muzeum dla osoby dorosłej kosztuje 50 SEK (czyli ok. 22 zł), za dziecko zapłacimy natomiast 20 SEK (czyli ok. 9 zł). Ekspozycję oprócz świąt można zwiedzać codziennie: poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki (10:00-17:00); środy (10:00- 18:00), a w soboty i niedziele od 11:00 do 16:00.
Z centrum Göteborga dotrzecie tam:
– transportem publicznym: tramwaj nr 5, 6 lub 10 do Eketrägatan. Przesiadka na autobus 32 w kierunku Sörred. Należy wysiąść na przystanku Götaverken Arendal lub Arendal Skans. Droga do Muzeum Volvo jest oznakowana.
– samochodem: z autostrady E6, E20, drogi nr 40 lub 45 należy jechać w kierunku Hisingen, następnie drogą nr 155 w kierunku Öckerö/Torslandy. Dalej należy jechać za drogowskazami do Volvo Arendal i Volvo Museum.

Więcej informacji można uzyskać, dzwoniąc pod numer 46 31 664814 lub wysyłając e-mail na adres museum@volvo.com.


Wojtek Zuchora
e-mail: wojtek@motofilm.pl

2 komentarze
  1. nie ulega wątpliwości, że musi być tam fajnie 🙂 Tak samo jak w Muzeum Mercedesa 🙂

    A następne, co zwiedzimy? Może BMW? A może macie jakąś propozycję?

  2. BMW i Porsche macie jeszcze do zwiedzenia 😀
    Najładniejsze Volva jak dla mnie to ze zdjęć 28, 32, 35, 71, 95 🙂

Komentowanie zostało wyłączone.