2012 jaguar xf diesel trip 6851 gloKtóż by się spodziewał, że z Birmingham (Wielkia Brytania) do Monachium (Niemcy) można przejechać na jednym baku paliwa? I to w dodatku Jaguarem XF?! Brzmi jak abstrakcja… Ale to się naprawdę udało! Udowodnił to sam producent.

Co prawda, do eksperymentu użyto egzemplarz z oszczędnym 2,2-litrowym silnikiem wysokoprężnym, ale moc jaką produkuje – 190 KM – i czas w jaki pozwala na przyspieszenie do pierwszej setki – 8,5 sekundy oraz prędkość maksymalna – 225 KM/H są naprawdę imponujące.

1312 kilometrów – dokładnie taką odległość pokonał XF 2.2 Diesel, którego pojemność baku wynosi 64 litry. Daje to średnio 4.9 litra na 100 kilometrów.

Jesteśmy dumni z wyniku nowego XF 2.2 – to nie tylko świadczy o efektywności modelu, ale podkreśla, że przyjemność z jazdy i ekologia moga iść w parze“, powiedział Andy Whyman, Główny Inżynier XF.

2,2-litrowy silnik Jaguara współpracuje z 8-biegową automatyczną skrzynią biegów i systemem Start/Stop, który w brytyjskim samochodzie pojawił się po raz pierwszy.

Nad przebiegiem eksperymentu czuwali oczywiście niezależni obserwatorzy.

Via: Carscoop

14 komentarzy
 1. Czy nie powinno być zamiast “z Birmingham (Wielkia Brytania) do Niemiec (Niemcy)” –
  “z Birmingham (WIELKA Brytania) do MONACHIUM (Niemcy)” ? 😉

 2. I w to jestem w stanie uwierzyć ale rekord w polskim teście spalanie w którym wygrała skoda spalając 1,89l/100km można włożyć między bajki. Bardzo ładny wynik a i Jag też jest ok:)

 3. @cholek089 – ja też nie wierzę w wynik Skody. Uwierzę, jak zobaczę 🙂

  Ale póki co, nie zanosi się na to, aby Skoda zamierzała nam to “udowadniać”… Ciekawe dlaczego:)

 4. A co z Clarksonem który w Audi A8 z V8 z Dieslem przejechał dystans 800mil (~1280km) na jednym baku ? to chyba robi większe wrażenie, przynajmniej na mnie 😀

 5. by być dokładnym sprawdziłem dokładniej. to audi miało 4.0 TDI Quattro, to chyba troszkę większy silnik niż tym Jagu

 6. zgadza się, ale zapominasz o jednym. Najważniejszą daną tutaj jest ile litrów spalił na 100KM. Z tego co Clarkson powiedział można wywnioskować że wyciągnął średnią pomad 40mpg (niestety nie podał dokładnej informacji więc przeliczyłem równo 40) co w przeliczeniu litrów na 100km daje nam 7l/100KM. To i tak jest świetny wynik jak na auto z takim silnikiem.

  P.S.
  wielki silnik = wielki bak
  mały (mniejszy) silnik = mały bak

 7. napęd Quattro w Audi też nie pomagał w osiągnięciu takiego wyniku, zresztą moim zdaniem baaardzo dobrego (niskiego)

 8. To mi się podoba – wielki wóz, a małe spalanie. Tyle, że to nie samochód na Polskie warunki ze względu na ogromne koszty utrzymania. Podobno wymiana klocków hamulcowych w takim aucie to koszt powyżej 2.000 zł…

Komentowanie zostało wyłączone.