Jaguar XJ Sentinel – opancerzony “kiciuś”

jaguar xj sentinel 01 gloJaguar oficjalnie zaprezentował opancerzoną wersję modelu XJ o nazwie Sentinel, który zadebiutuje podczas nadchodzących targów motoryzacyjnych w Moskwie [25-29 sierpień]. Nowy XJ Sentinel jest skierowany do osób, które z jakiegoś powodu obawiają się o swoje życie, powstrzymując ataki np. 9-milimetrowej broni, czy materiałów wybuchowych.

Auto zostało wyposażone w kuloodporne szyby, kevlarową podłogę i mocniejszą karoserię, dzięki czemu nadwozie wytrzyma wybuch nawet 15 kg trotylu [poziom ochrony B7]. Nie zabrakło również wzmocnionych 19-calowych aluminiowych felg, owiniętych w opony Dunlop o rozmiarze 245/45.

Wszystko byłoby rewelacyjnie, gdyby nie słaba, 385-konna jednostka benzynowa V8 połączona z 6-biegową automatyczną skrzynią biegów. Auto przyspiesza do pierwszej setki w 9,7 sekundy i maksymalnie rozpędzi się do 195 KM/H, czyli mniej więcej tyle, co Seat Leon z 1,4-litrową jednostką TSI o mocy 125 KM, a to zdecydowanie za mało, żeby efektownie uciec przed niebezpieczeństwem. Warto jednak dodać, że całość waży aż 3300 kilogramów.

Via: Carscoop