Toyota odchodzi z Formuły 1! – oficjalnie

537854458Toyota ogłosiła, że odchodzi z F1 ze skutkiem natychmiastowym. Japoński producent poinformował o swoim postanowieniu dzisiaj podczas konferencji prasowej w Tokio. Decyzja wynika z obecnej sytuacji ekonomicznej.

”Toyota Motor Corporation (TMC) zawiadamia, że wycofuje się z Formuły 1 z końcem sezonu 2009.”

”TMC, które widziało swoją rolę w uczestnictwie w F1 jako przyczyniającą się do dobrobytu kultury motoryzacyjnej, pozostało oddane rywalizacji na najwyższym poziomie motorsportu nawet w obliczu gwałtownych zmian ekonomicznych, które zaczęły się w zeszłym roku”.

”Jednak, rozpatrując aktywności TMC w motor sporcie na przyszły rok i w przyszłości z kompletnego i obiektywnego punktu widzenia oddającego obecna ciężką sytuację ekonomiczną, TMC zdecydowało się wycofać z F1”.

Pojawiły się wątpliwości co do przyszłości Towoty w F1 po tym jak firma w marcu zgłosiła pierwszy raz w historii straty operacyjne oraz po odejściu innych producentów Hondy i BMW. Toyota wycofała również swój tor Fuji, na którym rozgrywane były GP Japonii 2007 i 2008, a klient jej silników, zespół Williams postanowił zakończyć współpracę rok szybciej niż pierwotnie ustalono w kontrakcie.

Później jednak Toyota podpisała ”Concorde Agreement”, angażując się w mistrzostwa świata do roku 2012, a szef zespołu Jon Howett był nieugięty że zespół będzie startował w 2010, mimo iż były przesłanki mówiące o zmniejszonym budżecie.

”TMC chciałoby również wyrazić swoją serdeczną wdzięczność kierowcom Panasonic Toyota Racing i wszystkim pracownikom Toyota Motorsport GmbH, którzy pomogli urzeczywistnić dokonania zespołu. TMC ma zamiar dopilnować by znalazło się rozwiązanie dla wszystkich tych stron które zostaną dotknięte skutkami tej decyzji”.

Toyota weszła do F1 w 2002 roku i oceniano, iż szybko stanie się zespołem walczącym o mistrzostwo biorąc pod uwagę jej wielki budżet i zasoby. Zespół jednak nie wygrał ani jednego wyścigu, ma na koncie trzy pole position, 13 finiszów na podium, a najlepszym wynikiem końcowym było czwarte miejsce w klasyfikacji konstruktorów w 2005 roku – to wszystko, czym może pochwalić się zespół w 139 startach w Grand Prix.

Odejście Toyoty z F1 będzie w pewnym stopniu rzuconym kołem ratunkowym byłemu zespołowi BMW Sauber, zespół z Hinwil i jego nowi właściciele liczyli na odpadnięcie kolejnego zespołu ze stawki by załapać się na dwa ostatnie miejsca poszerzonego do 26ciu aut przyszłego sezonu.

Źródło: WrumWrum, fot: WCF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*