GP Japonii: Vettel triumfuje, Kubica bez punktów

sebastian vettel2Sebastian Vettel wygrał Grand Prix Japonii prowadząc od samego startu wyścigu. Jarno Trulli był drugi, dzięki czemu Toyota dojechała na podium w domowym wyścigu. Trzeci był Hamilton. Robert Kubica walczył do samego końca wyścigu o jeden punkcik, niestety to mu się nie udało i osiągnął metę na dziewiątej pozycji.

Wyścig nie rozstrzygnął mistrzostwa w klasyfikacji konstruktorów. Barrichello był siódmy, jedno miejsce przed Buttonem.

Po starcie w pierwszym zakręcie prowadził Vettel przed Hamiltonem, Trullim, Heidfeldem, Raikkonenem, Barrichello, Rosbergiem i Sutilem. Vettel za Hamiltonem jechali obok siebie w chwili startu, ale Brytyjczyk nie miał gdzie pojechać po zewnętrznej w pierwszym zakręcie. Kubica nie obronił dziewiątej pozycji i spadł o jedno miejsce za Kovalainena. Polak za sobą miał Buttona. Webber od razu musiał zjechać do boksu. Vettel szybko odjeżdżał stawce.

Czołówka jechała na stępujących oponach: Vettel – twarde, Button – twarde, Barrichello – twarde, Rosberg – twarde, Trulli – twarde, Raikkonen miękkie, Hamilton – twarde.

Na trzecim okrążeniu Webber znów zjechał do boksu, natomiast niestety na czwartym kółku Button minął Kubicę. Za Polakiem był Fisichella. Webber na szóstym okrążeniu znów odwiedził swoich mechaników. Na ósmym Buemi minął Grosjeana awansując na siedemnaste miejsce. Znalazł się 0.4s za Liuzzim. Natomiast Kovalainen miał 0.5s za sobą Sutila, a 0.7s za Niemcem jechał Button. Na dwunastym okrążeniu Buemi zjechał do boksu i zakończył dalszą jazdę.Dwa okrążenia później Sutil zaczął wyprzedzać Kovalainena, ale Fin uderzył w tylne koło zawodnika Force India, który się obrócił i spadł na dwunaste miejsce. Na zamieszaniu skorzystał Button, który awansował na ósme miejsce przed Kovalainena. Kubica był dziesiąty.

Lewis Hamilton na piętnastym okrążeniu zjechał do boksu. Otrzymał twarde opony. Postór trwał 8.9s. Na tor wrócił na siódmym miejscu. Boksy odwiedził również Adrian Sutil. Niemiec wymienił miękkie na twarde opony. Postój trwał 10.1s. Na siedemnastym kółku Trulli też zjechał do swoich mechaników, a do rywalizacji powrócił za Hamiltonem. Boksy odwiedzili też Button i Fisichella. Button otrzymał twarde opony, po powrocie miał przed sobą czysty tor. Vettel na 19 kółku otrzymał kolejny zestaw twardych opon i na tor wyjechał przed Rosbergiem. Postój zaliczyli również Heidfeld, Raikkonen i Barrichello. Kovalainen, który by szósty był znacznie wolniejszy od Polaka, który z każdym okrążeniem był bliżej Fina. Hamilton jechał 3.9s za Vettelem. Nico Rosberg na 23 okrążeniu zjechał do boksu, Niemiec powrócił za Barrichello. Dwa okrążenia później na pit lane pojawił się również Kovalainen, dzięki czemu Kubica miał teraz przed sobą czysty tor. Polak kręcił dobre czasy zbliżając się do Heidfelda. Hamilton otrzymał informację, aby powiększył swoją przewagę nad Trullim. Na 27 okrążeniu Robert Kubica otrzymał kolejny zestaw twardych opon i do rywalizacji powrócił za Buttonem, na jedenastym miejscu.

26 okrążeń przed metą prowadził Vettel. Na kolejnych miejscach byli: Hamilton, Trulli, Heidfeld, Raikkonen, Barrichello, Rosberg, Alonso ( nie był jeszcze w boksach), Button, Kubica, Kovalainen.

Na 31 okrążeniu Alonso zjechał pierwszy raz do boksu. Otrzymał miękkie opony i paliwo do końca wyścigu. Dwa okrążenia później Liuzzi minął Nakajimę w pierwszym zakręcie, awansując na piętnastą pozycję. Zawodnicy przejechali blisko siebie i mało brakowało do kolizji. Raikkonen kręcił bardzo dobre czasy i zbliżał się do Heidfelda. Fin otrzymał informację, że kierowca BMW zjedzie na kolejny pit stop później od niego. Button jechał 0.7s za siódmym Rosbergiem. Kubica tracił do Buttona 0.9s. Webber znalazł się po raz kolejny w alei serwisowej.

Na 36 okrążeniu Raikkonen zjechał do boksu, wyjeżdżając między Buttonem a Kubicą. Następnie Nick Heidfeld zjechał po opony. Niemiec tez wyjechał przed Kubicą, blokując Polaka. 38 kółko to zjazd Hamiltona. Otrzymał miękkie ogumienie. Postój trwał 6.6s i powrócił na trzecim miejscu. Na 39 okrążeniu Trulli zjechał do boksu. Miał bardzo krótki postój i wrócił na tor jako drugi przed Hamiltonem. Kubica wyprzedził Heidfelda. Postój zaliczyli również Kovalainen, Sutil i Fisichella. Fisichella wyjechał z boksu przed Kovalainenem, ale Fin zdołał odzyskać swoje miejsce. Vettel również odwiedził swoich mechaników i pomimo dłuższego postoju zachował swoje prowadzenie. Na 41 kółku Button zjechał do boksu. Dwanaście okrążeń przed metą Kubica zjechał na swój postój, Polak otrzymał miękkie opony. Na tor wrócił jako jedenasty przed Alonso. Niestety wyścig Kubicy zniszczył spory ruch w jaki trafił wcześniej, co nie pozwoliło mu na kręcenie dobrych czasów. Barrichello również zaliczył swój postój. Wyjechał przed Buttonem.

Osiem okrążeń przed metą Alguersuari zaliczył potężny wypadek w zakręcie nr15 (130R). Przez radio poinformował, że jest ok. Na tor wyjechał Safety Car. Prowadził Vettel przed Trullim i Hamiltonem. Na kolejnych miejscach byli Raikkonen, Rosberg, Heidfeld, Barrichello, Button, Kubica, Alonso. Hamilton dostał informację, że są problemy z jego KERS’em. Alguersuari pomimo tego, że sam opuścił bolid, został zabrany do centrum medycznego.

Cztery okrążenia przed metą wyścig został wznowiony. Drugi jechał Grosjean, ale to był zdublowany kierowca. Raikkonen zaczął atakować Hamiltona. Kubica próbował wyprzedzić Buttona, ale równocześnie musiał się bronić przed Alonso. Grosjean przepuścił całą stawkę, która jechała bardzo ciasno. Kubica próbował atakować Buttona aż do samej mety, ale ostatecznie kolejność nie uległa zmianie.

 1. Vettel    Red Bull-Renault   (B) 1h28:20.443
 2. Trulli    Toyota        (B) +   4.877
 3. Hamilton   McLaren-Mercedes   (B) +   6.472
 4. Raikkonen   Ferrari        (B) +   7.940
 5. Rosberg    Williams-Toyota    (B) +   8.793
 6. Heidfeld   BMW Sauber      (B) +   9.509
 7. Barrichello  Brawn-Mercedes    (B) +  10.641
 8. Button    Brawn-Mercedes    (B) +  11.474
 9. Kubica    BMW Sauber      (B) +  11.777
10. Alonso    Renault        (B) +  13.065
11. Kovalainen  McLaren-Mercedes   (B) +  13.735
12. Fisichella  Ferrari        (B) +  14.596
13. Sutil     Force India-Mercedes (B) +  14.959
14. Liuzzi    Force India-Mercedes (B) +  15.734
15. Nakajima   Williams-Toyota    (B) +  17.973
16. Grosjean   Renault        (B) +   1 lap
17. Webber    Red Bull-Renault   (B) +  2 laps

Źródło: WrumWrum