sebastien loeb25Sebastien Loeb wygrał Rajd Wielkiej Brytanii i po raz szósty został Mistrzem Świata. Kierowca Citroena przyjechał na ostatnią rundę RMŚ tracąc jeden punkt do Mikko Hirvonena.

Mikko przyznał, że pojechał zbyt asekuracyjnie na pierwszej piątkowej pętli, ale zaczął odrabiac straty kończąc dzień 2.4s za Francuzem. Jednak w sobotę Loeb miał niewiarygodne tempo i na dwóch oesach wypracował 25 sekund przewagi. Hirvonen zaczął dziś znów przyciskać, ale na przedostatnim odcinku w jego samochodzie otworzyła się maska i musiał się zatrzymać, aby ją odczepić. Fin stracił wtedy ponad minutę.

– To był niewiarygodny sezon – mówił Loeb na mecie ostatniego odcinka. – Mieliśmy dobry początek, a potem straciliśmy wszystko w połowie sezonu. Było duże ciśnienie, ale jestem naprawdę szczęśliwy, ponieważ Mikko był bardzo mocny. To była niewiarygodna bitwa przez cały sezon.

Mikko Hirvonen ukończył mistrzostwa na drugim miejscu i na tej samej pozycji zakończył rywalizację w Wielkiej Brytanii.

– Muszę zabrać się do pracy i znaleźć większą prędkość na przyszły rok – stwierdził Fin. – Jesteśmy blisko Sebastiena, ale koniec jest wielkim rozczarowaniem.

Trzecie miejsce w rajdzie zajął Dani Sordo. Stracił zaledwie sekundę do Hirvonena. – Wspaniały dzień, wspaniałe mistrzostwa, jestem szczęśliwy – cieszył się na mecie Hiszpan. – Starałem się dogonić Mikko, ale był naprawdę szybki. Gratulacje dla Seba.

Petter Solberg był czwarty. Starał się walczyć z Sordo o trzecia pozycję, jednak w sobotę stracił sporo czasu, kiedy w jego Citroenie nie najlepiej działały wycieraczki.

– To była długa podróż, jestem bardzo szczęśliwy – mówił Petter. –  Potrzeba było więcej testów.  Starałem się pokonać Sordo, ale wczoraj zabrakło szczęścia. Mam nadzieję, że w przyszłym roku powalczę o tytuł. Powalczę mając właściwy sprzęt.

Henning Solberg pomimo wielu problemów z jakimi borykał się na początku rajdu, zdołał zakończyć rywalizację na piątym miejscu. – Jestem szczęśliwy. Jesteśmy tutaj i mam nadzieję, że wystartujemy w przyszłym sezonie – powiedział Henning.

Szóste miejsce przypadło dla Matthewa Wilsona. Piątek był frustrujący, ale potem było ok – stwierdził Wilson. – Nie jestem pewien co będzie w przyszłym sezonie. To był dobry rok i chcielibyśmy to kontynuować

Jari-Matti Latvala pomimo przygód był siódmy. W piątek na pierwszym odcinku miał uszkodzoną półoś. Ponieważ nie było tego dnia pełnego serwisu, przejechał sześć odcinków z napędem przeniesionym tylko na trzy koła. Dziś miał wypadek po lotnej mecie na os14 i rajd kończył z uszkodzonym zawieszeniem.

– Mieliśmy problemy techniczne i mój dzisiejszy błąd, ale zdołaliśmy dojechać do mety – powiedział Latvala. – To był dla mnie absolutnie ciężki sezon. Teraz powinienem na chwilę zapomnieć o rajdach.

Ósemkę zamknął Conrad Rautenbach. – Bardzo trudny rajd, mieliśmy trochę problemów – mówił junior Citroena. – Nie robiliśmy głupich błędów. Przyjemnie jest zakończyć sezon w punktach.

Źródło: WrumWrum