mark webber2glowneTo było szalone Grand Prix! Ostatecznie na najwyższym stopniu podium stanął Mark Webber. Robert Kubica dzięki dobrej jeździe zajął drugie miejsce. Trzeci był Lewis Hamilton.

Na czwartej pozycji do mety dojechał Sebastian Vettel. Jenson Button zakończył rywalizację na piątym miejscu. Tym samy Jenson Button zapewnił sobie mistrzostwo świata. Tytuł przypadł również dla ekipy Brawn GP.

Na kolejnych pozycjach znaleźli się Button, Raikkonen, Buemi i Barrichello, dla którego ten wyścig ułożył się bardzo pechowo.

Wyścig rozpoczął się na suchej nawierzchni przy dość zachmurzonym niebie. Barrichello utrzymał swoją pierwszą pozycję na starcie. W pierwszym zakręcie za Brazylijczykiem był Webber, Raikkonen i Sutil. Raikkonen uszkodził przednie skrzydło, zahaczając o tył bolidu Webbera. Po kilku zakrętach doszło do kolizji między Trullim i Sutilem. Włoch stracił panowanie nad swoim bolidem, uderzył w kierowcę Force India, który potem wpadł na Alonso. Wyścig zakończył się dla tych trzech zawodników. Na tor wyjechał safety car. Na poboczu doszło prawie do rękoczynu między Trullim a Sutilem. W boksach też panowało zamieszanie. Kovalainen opuścił stanowisko serwisowe razem z wężem paliwowym. W alei serwisowej rozlało się paliwo, które zaczęło płonąć, a przez tą kałużę benzyny przejechał Kimi Raikkonen. Wszystko wyglądało dość groźnie, ale zawodnicy powrócili na tor. Boksy odwiedzili też Hamilton i Liuzzi, który był w nich w sumie dwa razy. Kolejność wyglądała następująco: Barrichello, Webber, Rosberg, Kubica, Buemi, Nakajima, Kobaysahi i Grosjean.

Restart nastąpił na szóstym okrążeniu i Kubica od razu wyprzedził Rosberga w zakręcie nr1, awansując na trzecią pozycję. Button wyprzedził Grosjeana, a na kolejnym okrążeniu miną Nakajimę, tym samym był siódmy. Na siódmym okrążeniu Hamilton wyprzedził Alguersuariego, następnie razem z Heidfeldem pokonali Grosjeana. Na dziewiątym okrążeniu Vettel próbował wyprzedzić Nakajimę, ale Japończyk utrzymał swój tor jazdy. Był lekki kontakt między nimi, ale nic się nie stało. Kubica odjeżdżał Rosbergowi tym samym zbliżając się do Webbera – 0.8s. Barrichello po dziesięciu okrążeniach miał 1.8s przewagi nad Webberem.

Button nie był w stanie sobie poradzić z poprzedzającym go Kobayashim. Dostał informację od zespołu, aby postarał się pokonać Japończyka. Na piętnastym okrążeniu Raikkonen jadąc na czternastej pozycji przyciskał będącego przed nim Grosjeana. Na kolejnym kółku Barrichello ustanowił najlepszy czas okrążenia – 1:14.179. nad torem nadal było w miarę słonecznie, ale zbliżała się duża czarna chmura. Sędziowie podali, że będą rozpatrywać kwestię incydentu Kovalainena w boksach oraz kolizji między Sutilem i Trullim

Na 21 okrążeniu do boksów zjechał Nick Heidfeld i otrzymał opony z twardej mieszanki. Na tym samym kółku również Barrichello odwiedził swoich mechaników. Pozostał na twardych gumach, a na tor powrócił przed Vettelem. Jednak Vettel nie dał za wygraną i ryzykownie po zewnętrznej wyprzedził Brazylijczyka. Problemy techniczne miał Heidfeld i zatrzymał swój bolid z boku toru. Natomiast Hamilton przyciskał Rubensa. Kubica na 24 okrążeniu zjechał do boksu. Wrócił na tor za Vettelem, na ósmym miejscu. Na kolejnym okrążeniu postój zaliczyli Rosberg i Buemi. Rosberg pozostał na twardych oponach.

Na 25 okrążeniu Button uporał się z Kobayashim. Na kolejnym okrążeniu Kobayashi bronił się przed Nakajimą. Za nimi jechał Vettel, który był pod sporą presją ze strony Kubicy. Na 27 okrążeniu do boksów zjechali Webber i Nakajima. Webber wrócił na tor tuż przed Buttonem i pozostał na prowadzeniu. Natomiast Nico Rosberg zjechał do swojego garażu, gdzie zakończył dalszą rywalizację. Kobayashi jechał na trzecim miejscu, przed Vettelem. Obaj nie byli jeszcze w boksach. Kubica był piąty. Za sobą miał Rubensa Barrichello, którego tempo znacznie spadło.

Na 30 okrążeniu Button zjechał do swoich mechaników. Na tor powrócił na dziesiątym miejscu między kierowcami Toro Rosso – Buemim i Alguersuarim. W tym czasie boksy odwiedził również Kovalainen, a na następnym kółku w alei serwisowej pojawili się Kobayashi i Alguersuari. Nakajima zahaczył Kobayashiego, wyjeżdżającego z boksów, o tylne lewe koło. W bolidzie Williamsa urwało się przednie skrzydło, Japończyk wypadł na pobocze, następnie przejechał przez całą szerokość toru i rozbił się na bandzie z opon. Zawodnikowi nic się nie stało. Na 34 okrążeniu Button w zakręcie nr1 wyprzedził Buemiego. Na kolejnym kółku postój zaliczył Grosjean. Hamilton przyciskał barrichello, tracił do niego tylko 0.5s. Na 38 okrążeniu Vettel zjechał do boksu. Pozostał na twardych oponach i na tor wrócił na siódmym miejscu za Buttonem

Po 38 okrążeniach prowadził Webber przed Kubicą (+6.6s).Kolejne miejsca zajmowali –Barrichello, Hamilton, Raikkonen, Button , Vettel i Buemi.

Na 43 okrążeniu Hamilton zjechał do boksu. Otrzymał twarde opony (wcześniej był na miękkich) i wrócił jako dziewiąty. Na kolejnym kółku boksy odwiedził Raikkonen, na tor wyjechał na jedenastej pozycji. W bolidzie Fina założono miękkie opony. Na 25 okrążeń przed metą do boksów zjechał Kubica. Polak otrzymał miękkie opony i to powinien być już jego ostatni postój. Wrócił jako trzeci za Barrichello, a przed Buttonem. Barrichello odwiedził boksy na 51 kółku. Otrzymał miękkie opony, a do rywalizacji włączył się na szóstym miejscu. Na kolejnym okrążeniu w boksach mieliśmy Alguersuariego. Webber na 52 okrążeniu otrzymał świeży komplet miękkich opon, a po postoju utrzymał swoje prowadzenie. 16 okrążeń przed metą również Button otrzymał miękkie opony. Wrócił na tor tuż przed Kovalainenem, ale Fin po chwili odebrał swoją pozycję. Vettel też zjechał do boksu i Niemcowi udało się wyjechać przed Kovalainenem i Buttonem, który utknął za kierowcą McLarena.

Po 58 okrążeniach prowadził Webber przed Kubicą. Na kolejnych miejscach byli Barrichello, Hamilton, Vettel, Kovalainen, Button, Raikkonen. Wszyscy mieli zaliczone dwa postoje. Dwa kółka później Kovalainen zjechał na trzeci postój po miękkie opony. Wyjechał za Buemim, który był na ósmej pozycji.

Na 61 okrążeniu Barrichello informował o problemach z oponami i wibracji jednego z kół. Brazylijczyka wyprzedził Hamilton. Kierowca McLarena tym samym awansował na trzecie miejsce i był 14.3s za Kubicą. Polak natomiast tracił do prowadzącego Webbera 5.8s. Niestety Barrichello miał wielkiego pecha. Okazało się, że ma przebite koło i znów musiał zjechać do swoich mechaników. Spadł na ósme miejsce.

Osiem okrążeń przed metą kolejność wyglądała następująco: Webber, Kubica, Hamilton, Vettel, Button, Raikkonen, Buemi, Barrichello. Kolejność nie uległa zmianie do samej mety.

Warto również dodać, że puchar, który otrzymał m.in. Webber został wykonany z zakrętek od butelek. Organizatorzy z Brazylii słyną z tego, że lubią różnego rodzaju pro-ekologiczne gadżety – informuje jeden z naszych czytelników, Mateusz Gajewski.

 1. Webber    Red Bull-Renault   (B) 1h32:23.081
 2. Kubica    BMW Sauber      (B) +   7.626
 3. Hamilton   McLaren-Mercedes   (B) +  18.944
 4. Vettel    Red Bull-Renault   (B) +  19.652
 5. Button    Brawn-Mercedes    (B) +  29.005
 6. Raikkonen   Ferrari        (B) +  33.340
 7. Buemi     Toro Rosso-Ferrari  (B) +  35.991
 8. Barrichello  Brawn-Mercedes    (B) +  45.454
 9. Kovalainen  McLaren-Mercedes   (B) +  48.499
10. Kobayashi   Toyota        (B) + 1:03.324
11. Fisichella  Ferrari        (B) + 1:10.665
12. Liuzzi    Force India-Mercedes (B) + 1:11.388
13. Grosjean   Renault        (B) +   1 lap
14. Alguersuari  Toro Rosso-Ferrari  (B) +   1 lap

Źródło: WrumWrum
5 komentarzy
 1. Warto dodać, że puchar, który otrzymał m.in. Webber został wykonany z zakrętek od butelek. Organizatorzy z Brazylii słyną z tego, że lubią różnego rodzaju pro-ekologiczne gadżety.

 2. Tak, też to słyszałem Malfeusz. Przecież nie mogłem ominąć wręczenia pucharu Robertowi:D

  A wiesz co, dopisze to:)

Komentowanie zostało wyłączone.