lewis hamilton5Po bardzo emocjonującej końcówce to Lewis Hamilton wystartuje z Pole Position do jutrzejszego wyścigu o GP Włoch. W pierwszym rzędzie zobaczymy ku uciesze Vijay’a Mallaya Adriana Sutilla, który zaprezentował doskonałą jazdę.

Rozczarowaniem są na pewno awarie jednostek napędowych BMW-Saubera, które wyeliminowały zarówno Roberta Kubicę (P13) jak i Nicka Heindfelda (p15).

Q1

Już w pierwszej minucie jako pierwsi na tor wyjechali Adrian Sutil oraz Fisichella. Naprawiony czerwony bolid Giancarlo, który zanotował mały wypadek podczas trzeciego treningu, pozwolił na odnotowanie pierwszego pomiarowego kółka z czasem 1:25.590. Bardzo szybko jednak ten rezultat został poprawiny przez kolegę z zespołu Ferrari Kimiego Raikkonena – 1:24.230.

Na torze pojawił się Robert Kubica, który poprawił na swoim 5 pomiarowym kółku swoje czasy we wszystkich sektorach i z czasem 1:24.199 zajmuje 6 miejsce.

Na tor wyjeżdża jako ostatni Lewis Hamilton i od razu notuje najlepszy czas 1:23.384.
Na 7 minut przed końcem sesji Robert zajmuje 10 pozycję tuz za nim Adrian Sutil. W pierwszej dziesiątce Brakuje Fisichelli, który zajmuje 14 pozycję. Doskonałą formę prezentuje powracający do Formuły Vitt Antonio Liuzzi, który zajmuje 4 pozycję z czasem 1:23.578.

Cztery minuty przed końcem na tor wyjeżdża Kubica i Fisichella. Tabela z wynikami prezentuje się bardzo ciekawie, aż 18 zawodników mieści się w 1 sekundzie.

Na 4 miejsce wskoczył Heikki Kovalainen, który zanotował rekord w pierwszym sektorze. Kilka chwil później Kimi Raikkonen zanotował czas 1:23.349 i wskoczył na pozycję lidera. Robert Kubica w swoim BMW-Sauber zajmuje 14 pozycję.
Regulaminowy czas się zakończył, zawodnicy zjeżdżają do boksów. Na prowadzeniu pozostał z tym samym czasem Kimi Raikkonen tuż przed Lewisem Hamiltonem (1:23.349), oraz Jensonen Buttonem (1:23.403). Robert Kubica również nie poprawił swojego czasu i z wynikiem 1:24.001 zajął 14 pozycję. Kolega z zespołu Polaka Nick Heindeld pojechał troszkę szybciej i uplasował się na 9 miejscu.
Do drugiej części klasyfikacji nie zakwalifikowali się Glock, Nakajima, Rosberg, Buemi oraz Alguersuari.
Warto zaznaczyć iż różnica pomiędzy 1 a 19 zawodnikiem to jedyne niespełna 0,9 sekundy.

Q2

Tuż po rozpoczęciu drugiej części kwalifikacji na tor wyjechali niemal wszyscy zawodnicy. Jedynie Lewis Hamilton pozostał w boksie.
Po dwóch minutach pojawił się dym w bolidzie Nicka Heindfelda. Niemiec zatrzymał samochód na poboczu.
Po trzech minutach klasę pokazuje Rubens Barichello, który jako pierwszy zszedł z czasem poniżej 1:23 (1:22.976).
Pech nie ominął również drugi bolid BMW-Sauber w którym startuje Robert Kubica. Podobnie jak i u Nicka tak i w tym przypadku kierowca zakomunikował problemy z silnikiem.
Niesamowity Lewis Hamilton poprawił rekordowe okrążenie Barichello o jedyne 3 tysięczne sekundy i zajmuje pierwsze miejsce w tabeli.
Pośpieszyłem się pisząc o Hamiltonie, bo właśnie na szczyt tabeli wskoczył z czasem 1:22.955 lider mistrzostw świata Jenson Button.
Niestety druga część kwalifikacji nie zakończyła się najlepiej dla kierowców BMW –Sauber. Po problemach z silnikami Robert Kubica (1:23.866) zajął 13 pozycję, a Nick Heidfeld (1:24.275) ostatnią 15 tą. W czubie tabeli pozycje się nie zmieniły. Pierwszy Button przed Hamiltonem i Barichello.
W trzeciej części kwalifikacji oprócz zawodników BMW_Sauber nie zobaczymy Vettela, Trulliego, Grosjeana oraz startującego po raz pierwszy w Ferrari Fisichelli.

Q3

Jako pierwszy na tor wyjeżdża Kimi Raikkonen, tuż za nim Lewis Hamilton. Po pierwszym pomiarze Kimi otwiera tabelę z wynikiem 1:25.586, a tuż za nim nieco wolniejszy Hamilton z czasem 1:26.134. Może to świadczyć o dość sporej ilości paliwa na pokładzie srebrnego McLarena.
Na torze mamy jeszcze tylko Vettela, który zaliczył pomiarowe kółko i z czasem 1:25.846 zajmuje 3 pozycję, ponieważ w międzyczasie Hamilton poprawił się we wszystkich sektorach i z czasem 1:24.605 przoduje w tabeli.
Na torze mamy wszystkich kierowców, a do końca już tylko 4 minuty. Na trzecią pozycję wskoczył mocny Adrian Sutil (1:25.142) przed nim jeszcze 2 okrążenia, w których może się jeszcze poprawić.
Klasyfikacje zakończone zawodnicy pokonują swoje ostatnie okrążenie.
Fantastyczna końcówka. Już mogło by się wydawać, że z pole position wystartuje Adrian Sutil, ale nosa mu przytarł Lewis Hamilton, który rzutem na taśmę z wynikiem 1:24.066 jako pierwszy wystartuje do jutrzejszego wyścigu o GP Włoch. Dużą niespodzianka jest również 7 pole powracającego do F1 po dwóch latach Liuzziego.

Źródło: WrumWrum.pl