Nissan Leaf nadjedzie w 2010 roku

nissan leaf ev 13 glowneNissan zapowiedział, że w połowie 2010 roku na światowych rynkach, pojawi się nowy zasilany w pełni prądem, kompaktowy model Leaf Electric Vehicle.

Stylistyka, mierzącego 4,45 m długości, 1,70 m szerokości i 1,50 metra szerokości, pojazdu przypomina koncepcyjne modele japońskiego producenta. Przód ze spadzistą maską, masywnymi nadkolami i charakterystycznymi reflektorami jest nie do pomylenia z żadnym innym. Pod klapką na środku maski, znajdują się dwa zawory do ładowania baterii. Profil przypomina nieco pierwszą generację Daihatsu Siriona w połączeniu z obecnym Suzuki Swift. Klapa bagażnika wraz z szybą nawiązuje do Renault Megane II. Ciekawie ukształtowane lampy i „napompowany” zderzak, wieńczą elektryczne dzieło Nissana.

Deska rozdzielcza zdominowana jest przez duży czarny panel z kratkami wylotu powietrza, ekranem nawigacji satelitarnej i przyciskami automatycznej klimatyzacji. Kierowca ma do dyspozycji, także dwa wyświetlacze. Górny, znajdujący się na podszybiu, informuje o aktualnej prędkości, czasie i temperaturze zewnętrznej. Na wysokości oczu widoczny jest ekran przekazujący m.in dane o naładowaniu baterii. Ponadto tunel środkowy mieści przyciski skrzyni biegów oraz guzik elektrycznego hamulca postojowego.

Do napędu służy elektryczny silnik, zespolony z zestawem litowo-jonowych baterii. Motor generuje moc 107 KM oraz moment obrotowy równy 280 Nm. Prędkość maksymalna to ponad 140 km/h. Teoretyczny zasięg wynosi 160 km. Według producenta 80% cykl ładowania baterii zajmuje 30 minut. Pełne ładowanie trwa do ośmiu godzin. Do zasilania samochodu wystarczy domowe gniazdko.

Podstawowa cena Nissana Leaf będzie wynosiła ok. 20,000€.

Wideo:

Źródło: Carscoop, AutoBlog