raikkonenkimi ferrari 122Kimi Raikkonen wygrał Grand Prix Belgii odnosząc swoje osiemnaste zwycięstwo w karierze.  Fin zapewnił zespołowi Ferrari pierwszą wygraną w tym sezonie. Wspaniale spisał się Giancarlo Fisichella. Startując z pole position ukończył wyścig na drugim miejscu. To są pierwsze punkty dla zespołu Force India, a zarazem pierwsze podium dla tej ekipy. Sebastian Vettel dzięki dobrej strategii był trzeci. Robert Kubica zaliczył dobry wyścig osiągając metę na czwartym miejscu.

Fisichella utrzymał swoje pierwsze miejsce po starcie, ale rewelacyjnie wystartował Robert Kubica, który wyszedł na drugą pozycję, ale po chwili Polaka minął Kimi Raikkonen, który po starcie pojechał bardzo szeroko, ale zdołał wywalczyć kilka miejsc. Czwarty był Timo Glock. Kolejne miejsca po starcie zajmowali Trulli, Webber i Heidfeld. Niestety na tor wyjechał safety car. Doszło do kolizji miedzy Grosjeanem i Buttonen oraz między Alguersuarmim i Hamiltonem. Wszyscy zakończyli dalszą rywalizację. Trulli musiał zjechać do boksu i spadł na czternaste miejsce. Mechaników odwiedzili też Barrichello i Sutil.

Po czterech okrążeniach wznowiono rywalizację. Kimi Raikkonen od razu minął Fisichelą i wyszedł na pierwsze miejsce. Barrichello minął Trulliego awansując na czternastą pozycję, Vettel był siódmy po minięciu Rosberga. Na szóstym okrążeniu Barrichello minął Badoera. Kubica jechał 1.3s za Fisichellą. Glock był 1.8s za Polakiem. Na siódmym okrążeniu Barrichello kontynuował swoją agresywną jazdę mijając Nakajimę na Les Combres. Teraz miał przed sobą Buemiego. Sutil również odrabiał straty. Wcześniej minął Badoera a na dziewiątym kółku Nakajimę.

Po dziesięciu okrążeniach Raikkonen miał 1.8s przewagi nad Fisichella. Kubica tracił do Fisichelli 1.8s. Kolejne miejsca zajmowali Glock, Webber, Heidfeld, Vettel i Roberg. Na dwunastym okrążeniu Heidfeld wykręcił najlepszy czas. Na trzynastym okrążeniu Robert Kubica zjechał do boksów. Otrzymał opony z twardszej mieszanki. Na tor powrócił na dziewiątym miejscu za Alonso, a przed Kovalainenem. Postój zaliczył również Timo Glock, otrzymał opony z miękkiej mieszanki. Na czternastym kółku Heidfeld ponownie wykręcił najlepszy czas.Na tym samym okrążeniu do boksów zjechali też Raikkonen, Fisichella, Webber i Heidfeld. Podczas opuszczania swoich stanowisk niewiele brakowało, aby doszło do kolizji między Heidfeldem, a Webberem. Raikkonen wyjechał z pit lane przed Fisichellą. Na prowadzenie wyszedł Vettel. Tymczasem na szesnastym kółku Barrichello uporał się z Webberm. Po incydencie w boksach Webber otrzymał karę przejazdu przez aleję serwisową. Szesnaste okrążenie to również zjazd do boksu Vettela, pozostał na twardszych oponach. Liderem został Rosberg mając za sobą Raikkonena i Fisichellę.

Na dziewiętnastym okrążeniu swoich mechaników odwiedził Nico Rosberg, pozostał na twardszej mieszance, a Webber odbył swoją karę. Raikkonen powrócił na prowadzenie, a Fisichella tracił do niego zaledwie 0.9s. Alonso był trzeci, ale nie był jeszcze w boksach. Robert Kubica na czwartej pozycji tracił do Hiszpana 3.4s a do lidera 6.1s. Na 22 okrążeniu Buemi opuścił szóste miejsce zjeżdżając na swój pierwszy postój. Trulli zjechał do swojego garażu i zakończył dalszą rywalizację.

Na 25 okrążeniu Alonso zjechał do boksu i postój trwał 30 sekund. Wystąpił problem z założeniem osłony lewego przedniego koła. Powtórki pokazały, że ten element został uszkodzony po kontakcie z przednim skrzydłem Sutila. Tym samym Kubica znalazł się na trzecim miejscu 5.4s za Fisichellą. Natomiast Alonso dostał prośbę od zespołu, aby wycofał się z dalszej walki. Tym samym Renault całkowicie zakończyło rywalizację na Spa. Na 27 kółku Kovalainen zjechał na pierwszy postój. Powrócił na tor za Webberem i tuż przed Buemim, który zaczął przyciskać Fina. Na 28 okrążeniu mechaników odwiedził Barrichello, Wrócił do rywalizacji na jedenastym miejscu przed Nakajimą. Brazylijczyk otrzymał opony z twardszej mieszanki.

Robert Kubica zjechał na swój drugi postój na 31 okrążeniu. Postój Polaka trwał 6.9s i Kubica powrócił do rywalizacji na piątym miejscu. Na tym samym okrążeniu rozegrała się wielka walka mechaników. Do boksów zjechali Raikkonen i Fisichella. Obydwa postoje trwały 7.1s i nie doszło do zmiany na dwóch pierwszych miejscach, Raikkonen wyjechał z boksów przed Fisichellą. Vettel objął prowadzenie. Na 32 kółku Heidfeld opuścił drugą pozycję i zjechał do swoich mechaników. Podobny manewr wykonał Glock. Tymczasem Barrichello zbliżał się do Kovalainena jadącego na ósmym miejscu. Do boksów zjechał również Rosberg i powrócił na tor tuż za Glockiem. Natomiast Fisichella jechał szybciej od Raikkonena. Tracił do Fina zaledwie 0.7s. Na 35 kółku Webber zjechał do boksów i powrócił na tor za Rosbergiem.

Dziewięć okrążeń przed metą Vettel zjechał do boksu. Miał krótki postój i wrócił na tor przed Kubicą. Natomiast Heidfeld był 2.9s za Polakiem i jechał znacznie szybciej. Klasyfikacja na tą chwilę wyglądała następująco: Raikkonen, Fisichella, Vettel, Kubica, Heidfeld, Kovalainen, Barrichello, Rosberg.

Na 37 okrążeniu Vettel ustanowił najlepszy czas. Na kolejnym kółku był równie szybki zbliżając się do liderów, tracąc już pięć sekund do drugiego Fisichelli. Na 38 kółku Sutil przyciskał Glocka, a Heidfeld był tuż tuż za Kubicą, ale na 41 okrażeniu Polak zaliczył swoje najlepsze okrążenie. Na trzy okrążenia przed metą z bolidu Barrichello, który mocno przyciskał Kovalainena zaczął lecieć dym. Barrichello dostał informację, aby zwolnił i dowiózł swoje miejsce do mety. Vettel był w tym czasie już 3.7s za Fisichellą a Heidfeld 1.4s za Kubicą.

Ostatecznie kolejność już nie uległa zmianie do samej mety. Wygrał Raikkonen przed Fisichellą i Vettelem. Robert Kubica był czwarty. Na kolejnych pozycjach znaleźli się Heidfeld, Kovalainen, Barrichello i Rosberg.

Źródło: wrumwrum.pl