mark webber4Mark Webber pomimo kary przejazdu przez boksy wygrał Grand Prix Niemiec i Australijczykowi w jego 132 starcie udało się odnieść pierwsze w karierze zwycięstwo w F1. Red Bull Racing zademonstrował wspaniałą formę ponieważ drugie miejsce zajął Sebastian Vettel. Trzecia pozycja przypadła dla Felipe Massy. Nico Rosberg zakończył wyścig na czwartym miejscu przed parą zawodników zespołu Brawn GP – Buttonem i Barrichello. Siódmy był Alonso, a punktowaną ósemkę zamknął Heikki Kovalainen. Robert Kubica zrobił w wyścigu tyle co mógł osiągając metę na czternastej pozycji.

W pierwszym zakręcie tuż po starcie Barrichello znalazł się przed Webberem, Kovalainem i Massą. Hamilton miał dobry start, ale za szeroko pojechał w pierwszym zakręcie i prawdopodobnie przebił tylne koło. Musiał zjechać do boksów. Robert Kubica zdołał przesunąć się na jedenaste, a następnie na dziesiąte miejsce. Na drugim okrążeniu na Turn One Button minął Massą i zabrał się za przyciskanie Kovalainena. Vettel próbował zaatakować Massę, ale bez powodzenia. Boksy odwiedził Trulli.

Kubica jechał za Rosbergiem, który miał cięższe auto, ale nie było możliwości do wyprzedzenia Niemca. Za Polakiem jechał Fernando Alonso. Webber otrzymał przez radio ostrzeżenie, aby oszczędzał swoje super miękkie opony. Natomiast Massa otrzymał polecenie, aby uważał na tylne opony. Barrichello nie mógł odjechać Webberowi, obaj zawodnicy na zmianę kręcili najlepsze czasy. Na ósmym kółku podczas dublowania Hamiltona Fisichella zepchnął Heidfelda na trzynastą pozycję. Okrążenie później Vettel przy próbie wyprzedzenia Massy ściął szykanę.

Mark Webber otrzymał karę przejazdu przez boksy za potrącenie na starcie Rubensa Barrichello.

Fisichella demonstrując dobre tempo bolidu Force India na dwunastym okrążeniu wyprzedził Fernando Alonso i znalazł się za Robertem Kubicą. Button przepraszał przez radio swój zespół, że już kompletnie zniszczył swoje opony, inżynier poinformował go, że podobne problemy ma Barrichello. Po krótkiej wymianie zdań Button zjechał po komplet świeżego ogumienia i powrócił na tor jako czternasty. Na czternastym kółku Webber zaliczył swoją karę, a Barrichello odwiedził swoich mechaników. Na prowadzenie wyszedł Heikki Kovalainen. To pozwoliło Kubicy awansować na dziewiątą pozycję. Jednak na kolejnym okrążeniu również Kovalainen znalazł się w alei serwisowej. Fin otrzymał twarde opony, wcześniej obaj zawodnicy Brawn GP otrzymali opony z super miękkiej mieszanki.

Webber po odbyciu kary i zjazdach innych zawodników znalazł się na pierwszym miejscu i dzięki przewadze pustego toru szybko powiększał swoją przewagę. Na siedemnastym kółku boksy odwiedził Alonso. Na 19 okrążeniu Bourdais zwiedzał pobocze po czym powoli zjechał do swoich mechaników i zakończył dalszą rywalizację. Webber otrzymał twardsze opony i powrócił do rywalizacji na siódmej pozycji. Hamilton informował zespół o problemach z układem napędowym, a tymczasem Barrichello mocno przyciskał będącego na prowadzeniu Felipe Massę. 21 kółko to zjazd do boksów Sebastiana Vettela. Robert Kubica był już siódmy, ale 0.7s za sobą miał Webbera, którego z kolei mocno przyciskał Button.

Na 24 okrążeniu Robert Kubica zjechał na krótki postój w boksach. Na tor powrócił na szesnastym miejscu 2.3s za Fernando Alonso. Na kolejnym kółku do swoich mechaników zjechał Raikkonen. Kółko później Massa też otrzymał komplet świeżych opon. Brazylijczyk został na super miękkiej mieszance.

Po serii pit stopów w wyścigu prowadził Rubens Barrichello, Drugi był Adrian Sutil, który jeszcze nie zaliczył zjazdu do boksów. Kolejne miejsca zajmowali Rosberg, Webber, Button, Vettel, Massa i Raikkonen.

Na 27 okrążeniu Sutil otrzymał drugi komplet twardych opon, lecz niestety przy wyjeździe z boksów natknął się na Raikkonena i posypało się kilka części z bolidu Force India. Niemiec na kolejnym okrążeniu znów zjechał do boksów, gdzie otrzymał nowe przednie skrzydło i to był koniec marzeń o dobrej pozycji. Rosberg, który był na drugim miejscu, na trzydziestym okrążeniu również zaliczył postój w boksach. Na torze wszystko wróciło do normy. Barrichello był 2.8s przed Webberem. Dalej był Button i Vettel. Na piątej pozycji jechał Felipe Massa.

Na 29 okrążeń przed końcem wyścigu Jenson Button zjechał na swój drugi postój i tym razem otrzymał opony wykonane z twardszej mieszanki. Na kolejnym kółku Rubens Barrichello wykonał podobny manewr, a Mark Webber znalazł się na prowadzeniu. Button powrócił do rywalizacji na siódmym miejscu, a Barrichello na piątym. Robert Kubica przesunął się na dwunastą pozycję.

Na 34 okrążeniu Button minął Raikkonena. Fin znacznie zwolnił i wyraźnie było widać, że ma problemy z bolidem. Niestety nienajlepiej układało się w Brawn GP. Barrichello musiał znów zjechać na tankowanie, ponieważ przy wcześniejszym postoju awarii uległa maszyna do tankowania. Brazylijczyk wrócił do rywalizacji na piątym miejscu. Natomiast Raikkonen zaparkował swój bolid w garażu i to był koniec wyścigu dla Fina.

Webber był na pewnym prowadzeniu z przewagą prawie dwudziestu sekund nad Sebastianem Vettelem. Vettel otrzymał polecenie od zespołu, aby postarał się odjechać od Felipe Massy. Hamilton informował przez radio, że na jedenastym zakręcie widział pierwsze krople deszczu. Nad Nurburgringiem zaczęły pojawiać się ciężkie, czarne, deszczowe chmury. Hamilton zjechał do alei serwisowej. Alonso mocno przyciskał Kovalainena w walce o siódme miejsce, ale Fin zjechał do boksu na 41 okrążeniu. Natomiast Heidfeld wyprzedził Roberta Kubicę spychając Polaka na dziewiąte miejsce. Kubica był wyraźnie wolniejszy. Pojawiła się informacja, że przez najbliższe trzydzieści minutnie należy sie spodziewać deszczu.

Na 44 okrążeniu Webber zjechał po twarde opony. Na tor wyjechał za Vettelem, ale Niemiec okrążenie później również odwiedził swoich mechaników, jednak on otrzymał opony z super miękkiej mieszanki. Webber znów wyszedł na prowadzenie. Tymczasem Robert Kubica opuścił jedenastą pozycję zjeżdżając do boksów. W alei serwisowej pojawił się również Massa. Powrócił na tor za Fernando Alonso, na ósmym miejscu. Button znalazł się tuż za Barrichello jadącym na trzeciej pozycji. Obydwóch zawodników Brawn GP czekał jeszcze zjazd do boksów i zapowiadało się na zamianę ich pozycji. Na 47 kółku pit stop zaliczył Sutil, a na 48 Rosberg i Heidfeld.

Na dziesięć okrążeń przed końcem wyścigu Barrcihello zjechał na kolejny postój. Na następnym okrążeniu zgodnie z oczekiwaniami ten sam manewr wykonał Jenson Button. Po taktycznym zagraniu Barrichello znalazł się na szóstej pozycji a Button na piątej. Barrichello znalazł się pod sporą presją Alonso. Obydwóch zawodników dzieliło zaledwie 0.9s. Natomiast Robert Kubica doszedł Piqueta.

Pięć okrążeń przed metą Webber już zmniejszył swoje tempo. Button miał problemy z tylnymi oponami, natomiast Alonso był cały czas szybszy od Rubensa Barrichello. Jednak kolejność zawodników już nie uległa zmianie do samej mety.

Wyniki:

1. Webber         Red Bull-Renault    (B)    1h36:43.310
2. Vettel            Red Bull-Renault    (B)    + 9.252
3. Massa            Ferrari                        (B)    + 15.906
4. Rosberg       Williams-Toyota     (B)    + 21.099
5. Button          Brawn-Mercedes    (B)    + 23.609
6. Barrichello Brawn-Mercedes    (B)    + 24.468
7. Alonso         Renault                       (B)    + 24.888
8. Kovalainen McLaren-Mercedes (B)  + 58.692
9. Glock            Toyota                         (B)    + 1:01.457
10. Heidfeld    BMW Sauber             (B)    + 1:01.925
11. Fisichella  Force India-Mercedes (B) + 1:02.327
12. Nakajima  Williams-Toyota      (B)    + 1:02.876
13. Piquet       Renault                         (B)    + 1:08.328
14. Kubica      BMW Sauber               (B)    + 1:09.555
15. Sutil           Force India-Mercedes (B) + 1:11.941
16. Buemi       Toro Rosso-Ferrari (B)     + 1:30.225
17. Trulli         Toyota                         (B)     + 1:30.970
18. Hamilton McLaren-Mercedes (B)    + 1 lap

Źródło: wrumwrum.pl