FOTA stworzy nową serię!

fota1Po spotkaniu ostatniej szansy w siedzibie zespołu Renault w Enstone, Formula One Teams’ Association zapowiedziała stworzenie osobnej serii wyścigowej i wycofanie się z F1. Z obecnie rywalizującej dziesiątki w F1 pozostanie Williams i Force India.

– Od września ubiegłego roku, gdy powstała FOTA, zespoły wspólnie starały się zainteresować FIA i posiadaczy praw handlowych rozwojem tego sportu. Nieoczekiwane światowe zamieszanie finansowe postawiło całą społeczność F1 przed trudnym wyzwaniem. FOTA jest dumna z wywalczenia planu poważnych przed siebie cięć kosztów. Konkretnie obecne w F1 zespoły zapowiedziały pomoc nowym ekipom, których bez starań FOTA nie ujrzelibyśmy w F1. – czytamy w oświadczeniu FOTA.

– Jednak FIA i posiadacze praw handlowych dążyli do rozłamu FOTA, ignorując większość próśb zespołów. Co więcej, w 2006 roku zostały wstrzymane wypłaty pieniędzy od posiadaczy praw. Mimo to i niedogodnego środowiska FOTA szukała porozumienia. Stało się jednak jasne, ze zespoły nie mogą zgadzać się na wszystkiego pomysły FIA, dlatego odmówiły rezygnacji z bezwarunkowego zgłoszenia do mistrzostw świata w 2010 roku.

Zespoły nie maja teraz innego wyjścia tylko rozpocząć przygotowania do nowych rozgrywek, które będą posiadały systemy wartości ustalone przez uczestników. Nowa seria będzie posiadać klarowne zasady, jeden komplet regulaminów i przyciągnie nowe zespoły, partnerów, udziałowców, a przede wszystkim kibiców, dla których przygotowane będą niższe ceny biletów. Najlepsi kierowcy, gwiazdy, marki, sponsorzy, promotorzy i firmy historycznie związane z królewska klasą wyścigową pojawią się w nowych rozgrywkach.

Źródło:, WCF, wrumwrum.pl