Bez KERSu w sezonie 2010

fotaStowarzyszenie Zespołów Formuły 1 stara się, aby całkowicie wycofać system KERS w przyszłym roku. Jednak nie wszyscy zgadzają się z taką decyzją, ponieważ BMW Sauber wyraził chęć korzystania z systemu w najbliższych latach.

Pomimo to przy większości głosu nowe ustalenie weszło w życie.

– Głosowaliśmy za systemem KERS, ale podobnie jak w innych przypadkach decyzji FOTA postąpimy zgodnie z większością – powiedział Mario Theissen.

Chociaż KERS jest uwzględniony w regulaminie technicznym na sezon 2010, zespoły nie muszą z niego korzystać. Ostatnio w GP Turcji tylko McLaren i Ferrari korzystały z systemu.

Nawet jeśli FIA zmieni regulamin, aby zakazać KERSu, porozumienie FOTA wystarczy do tego, aby dalej nie korzystać z tej technologii.

Stefano Domenicali powiedział, że jego zespół poświęcił duzo czasu i wysiłku w pracę nad systemem, ale dla dobra większości zapadała decyzja, aby porzucić wykorzystanie z systemu. Zapytany w niedzielną noc, czy to prawda, że zespoły dążą do zaprzestania wykorzystania systemu KERS, potwierdził tą informację.

– Tak, w odniesieniu do dyskusji jaka się odbyła wspólnie z FOTA, rozmawiamy o oszczędnościach również dla innych zespołów. Wiele w to zainwestowaliśmy i zawsze mówiliśmy, że kibicom ciężko jest zrozumieć dlaczego kilka bolidów ma KERS, a inne nie. Jeśli masz logiczne podejście i jesteśmy razem zgodni, lepiej z tego zrezygnować – powiedział Stefano Domenicali.

Źródło: wrumwrum.pl