Porażka Ferrari, triumf FIA!

fia vs ferrariFerrari straciło argument przeciwko planom wprowadzenia nowych zasad w Formule 1 przez FIA. Wyrok francuskiego sądu stwierdza, że Scuderia nie ma prawnych powodów, by zablokować plany ustanowienia ograniczenia budżetów zespołów do 40 mln GBP.

Włoski team liczył, że jego prawo wniesienia weta technicznego (pozwalającego blokować duże i kontrowersyjne zmiany techniczne w regulaminie Formuły 1), które otrzymał w 1998 roku pozwoli mu zablokować decyzję federacji, z którą się nie zgadzał. FIA przekonywała, że weto nie jest ważne w związku z przynależnością stajni z Maranello do FOTA.

Zespół zdecydował się wejść na drogę sądową, gdy piątkowe spotkanie przedstawicieli zespołów i federacji nie przyniosło porozumienia. Prezes FIA po złożeniu wniosku przez włoski zespół wyraził ubolewanie nad sposobem, w jaki walczy Scuderia, sugerując że powinien on wcześniej próbować wykorzystać prawo weta, jeżeli chciał tak zrobić.

Werdykt oznacza, że jeśli team z Maranello przekroczy termin składania zgłoszeń na sezon 2010, który przypada 29 maja, może nie wejść do mistrzostw w przyszłym roku. Pozostałe zbuntowane zespoły również mają tylko kilka dni na decyzję co do następnego sezonu.

Przed wydaniem wyroku Ferrari zapowiedziało, że w przypadku niekorzystnej decyzji będzie odwoływać się od werdyktu. Nie są jeszcze znane plany stajni, która nieprzerwanie uczestniczy w Formule 1 od jej utworzenia.

Renault, Toyota i Red Bull również nie zgadzały się z propozycjami federacji, ale nie zdecydowały się skierować sprawy do sądu, jak zrobił zespół z Maranello.

Źródło: WrumWrum.pl

2 komentarze do wpisu „Porażka Ferrari, triumf FIA!”

  1. Powiem tak – jeżeli Ferrari nie będzie startować w przyszłym sezonie F1, i wejdzie kilka innych nowych zespołów, macie pewność, że MotoFilm nie będzie prowadził działu Formuła 1. Nakręcimy też inne portale. Wszystko w ramach protestu oczywiście:)

    Tak nie może być.

Możliwość komentowania jest wyłączona.