jenson button6Jenson Button niezagrożenie prowadził w Grand Prix Monako od startu do mety. Kolejnym powodem do zadowolenia w zespole Brawn GP jest drugie miejsce Rubensa Barrichello. Monako to udany powrót Ferrari do czołówki. Raikkonen był trzeci, a Massa czwarty. Niestety BMW już tradycyjnie słabo. Robert Kubica nie ukończył w wyścigu. W jego bolidze wystąpiła awaria układu hamulcowego.

Tuż po starcie w pierwszym zakręcie Button był przed Barrichello, Raikkonenem, Vettelem, Rosbergiem i Massą. Obyło się bez dramatów. Dalej byli Kovalainen, Webber, Alonso i Nakajima. Kierowcy Brawn GP wystartowali na miękkich oponach. Hamilton po pierwszym okrążeniu awansował na siedemnaste miejsce. Kubica musiał zjechać do boksów, zmieniono mu koło i wyjechał na tor na ostatnim miejscu.

Na czwartym okrążeniu Glock ściął w niedozwolony sposób szykanę przy basenie. Hamilton mocno przyciskał Heidfelda. Massa próbował zaatakować Vettela przy wyjściu z tunelu. Na siódmym kółku Brazylijczyk popełnił błąd. Ponownie próbował wyprzedzić Vettela, ale przestrzelił szykanę. Zaczekał i przepuścił z powrotem Niemca, ale sytuacje wykorzystał Rosberg i kierowca Ferrari spadł na szóstą pozycję.

Barrichello otrzymał polecenie, aby dbał o opony . Vettel miał problemy z oponami – minęli go Rosberg, Massa i Kovalainen.. Vettel szybko zjechał do boksów. Powrócił do rywalizacji na trzynastym miejscu. Również Hamilton odwiedził swoich mechaników. Na 11 kółku Buemi wjechał w Piqueta na Ste Devote. Piquet zdołał dojechać do boksów, ale to był dla niego koniec wyścigu. Samochód Buemiego musiały usunąć służby porządkowe.

Kierowcy Brawna mocno męczyli się na zużywających się miękkich oponach. Na szesnastym kółku Raikkonen zjechał do boksów, powrócił na siódmym miejscu przed Alonso.

Vettel zaliczył kontakt z barierami na Ste Devote i zakończył rywalizację. Barrichello zjechał po twarde opony. Na kolejnym okrążeniu (18) Button zjechał również po nowy komplet opon i wrócił na tor za Rosbergiem, który objął prowadzenie. Brytyjczyk miał tuz za sobą Felipe Massę. Jednak Rosberg również zjechał po nowe opony. Wrócił na tor tuż za Fernando Alonso na ósmym miejscu.

Na 20 okrążeniu Massa zjechał po kolejny komplet twardych opon i wyjechał na tor na siódmej pozycji. Następnie Kovalainen zmienił opony. Fin również zso0tał na twardej mieszance. Trzy kółka później Webber odwiedził swoich mechaników, wrócił do rywalizacji na szóstym miejscu przed Rosbergiem.

Po serii zjazdów prowadził Button przed Barrichello +16.6. Trzeci był Raikkonen. Kubica był 15.

Na 29 okrążeniu Alonso odwiedził swoich mechaników. Założono mu kolejny komplet twardych opon. Na tor wyjechał na jedenastym miejscu. Przed sobą miał Fisichellę. Na kolejnym kółku Robert Kubica zjechał do boksów, gdzie zakończył swój start w Grand Prix Monako. To była awaria układu hamulcowego.

Raikkonen otrzymał informację, że jest szansa na dogonienie Barrichello, ale żeby również uważał na Felipe Massę. Na 37 okrążeniu mieliśmy symboliczny obrazek kiedy Hamilton został zdublowany przez Buttona. W boksach nie było jeszcze Bourdaisa, Fisichella, Heidfeld, Trulli, Glock. Massa otrzymał ostrzeżenie ze strony FIA za ścinanie szykan.

Dopiero na 43 okrążeniu Heidfeld zjechał po nowe opony zakładając te z miękkiej mieszanki. Trzy kółka później Raikkonen w niedozwolony sposób ściął szykanę.

Na 50 okrążeniu Rubens Barrichello po raz drugi zjechał do boksów powracając do rywalizacji na piątej pozycji. Na następnym kółku również Button otrzymał komplet świerzych opon i powróci na tor za prowadzącym Raikkonenem + 2.3 s. Wizytę w boksach zaliczyli też Sutil i Trulli. Kovalainen rozbił się przy basenie, ale obeszło się bez safety cara. Kimi Raikkonen zjechał do boksów. Otrzymał opony z miękkiej mieszanki. Stracił sporo czasu, bowiem był problem z dokręceniem jednego koła. Fin stracił szansę na dogonienie Rubensa Barrichello.

Hamilton na 55 okrążeniu otrzymał nowy nos i twarde opony. Massa był drugi sekundę za Buttonem, ale czekał go jeszcze zjazd do boksów. Wykonał ten manewr na 57 okrążeniu. Powrócił do walki na czwartym miejscu. Za nim znalazł się Nico Rosberg. Po dwóch okrążeniach Glock zaliczył swój pierwszy postój w boksach, tym samym był zawodnikiem, który najpóźniej odwiedził swoich mechaników.

Na 63 okrążeniu Nico Rosberg zjechał na swój ostatni postój. Również Alonso zmienił opony i dotankował paliwo. Na 11 okrążeń przed metą prowadził Button przed Barrichello i Raikkonenem. Kolejne pozycje zajmowali Massa, Webber, Rosberg, Alonso i Bourdais.

Na 73 okrążeniu Hamilton mocno przyciskał Heidfelda w walce o dwunaste miejsce,a na ostatnim kółku rozbił się Kazuki Nakajima.

Ostatecznie wygrał Jenson Button przed Barrichello i Raikkonenem. Masa osiągnął metę na czwartym miejscu. Dalej byli Webber, Rosberg i Alonso. Jeden punkcik zdobył Bourdais. Fisichella stracił jedno miejsce do punktowanej pozycji.

 1. Button    Brawn GP-Mercedes   (B) 1h40:44.282
 2. Barrichello  Brawn GP-Mercedes   (B) +   7.666
 3. Raikkonen   Ferrari        (B) +  13.443
 4. Massa     Ferrari        (B) +  15.110
 5. Webber    Red Bull-Renault   (B) +  15.730
 6. Rosberg    Williams-Toyota    (B) +  33.586
 7. Alonso    Renault        (B) +  37.839
 8. Bourdais   Toro Rosso-Ferrari  (B) + 1:03.142
 9. Fisichella  Force India-Mercedes (B) + 1:05.040
10. Glock     Toyota        (B) +   1 lap
11. Heidfeld   BMW Sauber      (B) +   1 lap
12. Hamilton   McLaren-Mercedes   (B) +   1 lap
13. Trulli    Toyota        (B) +   1 lap
14. Sutil     Force India-Mercedes (B) +   1 lap
15. Nakajima   Williams-Toyota    (B) +  2 laps

Źródło: wrumwrum.pl
1 komentarz

Komentowanie zostało wyłączone.