Ferrari odejdzie z Formuły 1!

2s0n0hcZespół Ferrari potwierdził, że nie będzie uczestniczyć w kolejnym sezonie Formuły 1, jeżeli plany zmniejszenia budżetów teamów do 40 mln funtów nie zostaną zmienione.

We wtorkowe popołudnie zespół z Maranello wydał oświadczenie, w którym oficjalnie potwierdził plotki od dawna krążące w środowisku wyścigowym.

– Te same reguły dla wszystkich zespołów, stałość przepisów, systematyczne wprowadzanie starań FOTA do sensownej i postępującej redukcji kosztów i zarządzanie Formułą 1 to priorytety na przyszłość – głosi deklaracja. Dalej można przeczytać – Jeśli te niezbywalne zasady nie zostaną przyjęte z szacunkiem i jeżeli regulacje zaplanowane na 2010 rok się nie zmienią, to Ferrari nie zamierza wystawić swoich bolidów w kolejnym sezonie Formuły 1.

Termin zapisywania zespołów na kolejny sezon mija 29 maja. Również Toyota i Red Bull zapowiadają swoje potencjalne wycofanie z F1 przy wprowadzeniu kontrowersyjnych propozycji. Inne zespoły też do nich prawdopodobnie dołączą, opóźniając składanie zgłoszeń do ostatniej chwili. Wyjątkiem są teamy Brawn GP, Williams i Force India, które deklarują gotowość przyjęcia nowych zasad F1.

Powodem całego zamieszania jest próba utworzenia dwóch grup w Formule 1 – niektóre zespoły musiałyby przestrzegać w sezonie 2010 ograniczeń finansowych, a inne nie. Team jest oburzony brakiem wystarczających konsultacji z zespołami. Jeżeli strony nie wypracują kompromisu, to Scuderia prawdopodobnie poszuka sobie innego miejsca niż Formuła 1.

FIA nieco wcześniej zapowiedziała, że zadowalające obie strony rozwiązanie może być niedługo wypracowane. Prezes Ferrari, Luca di Montezemolo, ma spotkać się w ciągu kilku dni z prezesem FIA Maxem Mosleyem, aby przedyskutować bieżącą sytuację.

Zespół z Maranello jest jedynym, który nieprzerwanie uczestniczy w serialu najpopularniejszych wyścigów świata od samego ich powstania.

Źródło: Carscoop

1 komentarz do wpisu “Ferrari odejdzie z Formuły 1!”

Możliwość komentowania jest wyłączona.