brawn gp 458949584Zgodnie z przewidywaniami podczas Grand Prix Malezji nad torem Sepang spadła wielka ulewa i wyścig został przerwany. Zwycięzcą został Jenson Button. Drugie miejsce szczęśliwie zajął Nick Heidfeld. Na najniższym stopniu podium stanął Timo Glock.

Już na formującym okrążeniu Robert Kubica informował, że słyszy dziwne odgłosy z silnika.

Po ciekawym starcie na prowadzenie wyszedł Nico Rosberg przed Trullim i Alonso. Robert spadł na ostatnie miejsce.

Heikki Kovalainen szybko wylądował w piachu i zakończył swój start.

Po pierwszym okrążeniu prowadził Rosberg przed Trullim, Buttonem, Alonso i Barrichello. Po trzech okrążeniach Robert Kubica zatrzymał swój bolid i zakończył rywalizację w GP Malezji.

Sebastien Buemi jako pierwszy odwiedził boksy. Mechanicy wymienili przednie skrzydło w bolidzie Szwajcara.

Na czwartym okrążeniu Barrichello minął Alonso i awansował na czwarta pozycję. Po sześciu kółkach Button dostał informacje o nadchodzącym ciężkim deszczu. Tymczasem Rosberg odskoczył już na dwie sekundy.

Na dziewiątym kółku Heidfeld za szeroko pojechał jeden z zakrętów co umiejętnie wykorzystał Vettel awansując na 10 miejsce. Dwa okrążenia później Alonso nie zdołał już się obronić przed mocno naciskającym Raikkonenem i spadł na szóste miejsce. Na trzynastym kółku w zakręcie nr13 Webber wyprzedził Fernando Alonso. Hiszpan na chwile zdołał odzyskać swoją pozycję, ale w kolejnym zakręcie pojechał zbyt szeroko co ponownie wykorzystał Webber przesuwając się na szóste miejsce.

Jako pierwszy na planowany zjazd do boksów zjechał Sebastian Vettel i powrócił na tor na siedemnastym miejscu. Na 15 kółku Rosberg odwiedził swoich mechaników i powrócił do rywalizacji na czwartej pozycji, a liderem został Trulli. Po świerze opony i na tankowanie zjechał również Glock i Sutil. Po szesnastu kółkach również Webber zjechał do boksów. Następnie Button wyszedł na prowadzenie po tym jak Trulli zjechał do boksów. Włoch powrócił na tor za Rosbergiem. Button w tym czasie kręcił najlepsze czasy okrążeń – 1:36.641.

Ferrari zastosował ciekawe zagranie. Kimi Raikkonen dostał opony na pełny deszcz i duży ładunek paliwa.

Button po odwiedzeniu swoich mechaników powrócił na prowadzenie na dwudziestym okrążeniu. Brytyjczyk pozostał na miękkich oponach i wyjechał na tor za swoim kolega z zespołu. Jednak chwile później również Barrichello zjechał na pit lane.

Po serii zjazdów prowadził Button sześć sekund przed Rosbergiem, Trullim, barrichello i Alonso. Nad torem było już czarno i pojawiły się pierwsze krople deszczu.

Na 23 okrążeniu prawie cała stawka przejechała przez pit lane zakładając deszczówki.

Button utrzymał prowadzenie przed Rosbergiem, trullim, Barrichello i Heidfeldem.

Taktyka Ferrari okazała się niewypałem. Raikkonen był czternasty, a jego zbyt wcześnie założone deszczówki były kompletnie zniszczone.

Na 25 kółku Vettel przesunął się na jedenaste miejsce wyprzedzając Nakajamę. Natomiast Hamilton zgłosił problemy z silnikiem. Timo Glock świetną jazdą minął Hamiltona i Heidfelda awansując na szóstą pozycję. Przed sobą miał Webbera.

Na 28 okrążeniu Rosberg zjechał na trzeci pit stop. Natomiast spadło tempo Trulliego. Hamilton też odwiedził swoich mechaników i założył przejściówki.

Glock przesunął się na drugie miejsce po tym jak Trulli i Barrichello zjechali po przejściowe opony. Okrążenie później również lider wyścigu – Jenson Button zjechał po takie same opony. Po powrocie na tor Brytyjczyk wyjechał na drugim miejscu za Glockiem, ale chwile później Niemiec również zjechał do boksów.

I znów zrobiło się wielkie zamieszanie na torze bowiem podobnie zrobiło się mokro, a zawodnicy zjeżdżali po opony na duży deszcz. Z wyścigiem pożegnał się Vettel, który wypadł z toru.

Na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa, a zawodnikom zamiast superlicencji przydałaby się karta pływacka.

Na torze pojawiła się czerwona i wyścig został wstrzymany.

Zawodnicy zatrzymali się na prostej startowej. Cześć kierowców wysiadła z bolidów, część została w nich. Panowało bardzo duże zamieszanie.

Po bardzo długiej przerwie sędziowie podjęli decyzję, że wyścig nie zostanie wznowiony.

 1. Button    Brawn GP       (B) 1h10:59.092
 2. Heidfeld   BMW Sauber      (B) + 22.722
 3. Glock     Toyota        (B) + 23.513
 4. Trulli    Toyota        (B) + 46.173
 5. Barrichello  Brawn GP       (B) + 47.360
 6. Webber    Red Bull-Renault   (B) + 52.333
 7. Hamilton   McLaren-Mercedes   (B) + 60.733
 8. Rosberg    Williams-Toyota    (B) + 71.576
 9. Massa     Ferrari        (B) + 76.932
10. Bourdais   Toro Rosso-Ferrari  (B) + 102.164
11. Alonso    Renault        (B) + 1 lap
12. Nakajima   Williams-Toyota    (B) + 1 lap
13. Piquet    Renault        (B) + 1 lap
14. Raikkonen   Ferrari        (B) + 1 lap
15. Vettel    Red Bull-Renault   (B) + 1 lap
16. Buemi     Toro Rosso-Ferrari  (B) + 1 lap
17. Sutil     Force India-Mercedes (B) + 1 lap
18. Fisichella  Force India-Mercedes (B) + 2 lap

Źródło: wrumwrum