mclaren f1 2009129 kwietnia zespół McLaren będzie odpowiadał przed Światową Radą Sportów FIA na zarzut popsucia reputacji Formuły 1 w związku z dyskwalifikacją Lewisa Hamiltona z Grand Prix Australii.

W sprawie chodzi o wprowadzanie sędziów w błąd w Melbourne podczas dochodzenia dotyczącego wyprzedzenia Hamiltona przez Trulliego w czasie neutralizacji wyścigu. W związku z tym McLaren otrzymał zarzut złamania Artykułu 151c Międzynarodowego Kodeksu Sportowego o naruszeniu interesów sportowej rywalizacji

W Federacji Mclaren złamał aż pięć przepisów

– 29 marca 2009 roku zespół nie powiedział sędziom w Australii o wydaniu instrukcji dla Hamiltona, aby przepuścił Trulliego, kiedy obaj jechali za samochodem bezpieczeństwa, choc wiedział, że to nie jest prawda.

– Nakłonił swojego kierowcę do poparcia i potwierdzenia nieprawdziwego stwierdzenia prz sędziach.

– Pomimo świadomości, że w wyniku przedstawienia fałszywego stwierdzenia zostanie ukarany inny kierowca i zespół, nie próbował skontaktować się z FIA.

– 2 kwietnia 2009 roku podczas drugiego spotkania nie podjęto próby skorygowania zeznań, a zespół nadal twierdził, że pierwotne zeznanie jest prawdziwe, choć istniała możliwość odsłuchania nagrania z komunikacji radiowej, gdzie zawarto instrukcje przepuszczenia Trulliego przez Hamiltona pomimo więcej niż jednej okazji nie nastąpiła próba zmiany zeznań

– w dniu 2 kwietnia 2009 r., podczas drugiego dochodzenia z sędziami ponownie nakłaniał swojego kierowcę, Hamiltona, do potwierdzenia fałszywych zeznań złożonych 29 marca choć wiedział, że to co mówi on sędziom nie jest prawdą.

McLaren poinformował, że stawi się na spotkaniu ze Światową Radą Sportów Motorowych. Poinformowani również, że Dave Ryan nie jest już Dyrektorem Sportowym zespołu.

Źródło: Wrumwrum.pl