4625146Brytyjski producent samochodów wyścigowych Lola rozważa powrót do F1 w przyszłym roku. Przedsiębiorstwo bazujące w  Huntingdon ma długą historię budowania samochodów F1.

Ostatnio byli widoczni w 1997. Ich pobyt w F1 okazał się jednak nieudany ze względu na kiepskie osiągi ich bolidu.

Jednakże po tym, jak FIA w zeszłym miesiącu ogłosiła propozycję budżetu nie przekraczającego 30 milionów funtów, pozwalającego na starty w pełnym sezonie F1, przewodniczący Lola – Martin Birrane, uważa, że to jest dobry moment na powrót do wyścigów.

– Ogłoszenie, że zespoły mogą wybrać rozważny, odpowiedzialny finansowo koszt startów od 2010  roku spowodowało, że postanowiliśmy w pełni zastanowić się nad  rozwojem bolidu, który mógłby uczestniczyć w Mistrzostwach Świata Formuły 1 organizowanych przez FIA.

– Dostarczanie światowej klasy, doskonałej siły inżynieryjnej i oferta wysokiej jakości rozwiązań ze ścisłą kontrolą finansów było częścią DNA Lola przez ostatnią dekadę – dodał Martin Birrane. – Dlatego rozważamy przygotowany plan wejścia do F1 i zamierzamy już formalnie zgłosić się w najbliższych tygodniach. Obecna potrzeba F1 do zaadaptowania rozsądnego podejścia w czasach ekonomicznej niepewności stworzyła dla nas idealne warunki, aby stworzyć bolid na mistrzostwa świata.

Lola bezproblemowo może w każdej chwili uruchomić bazę w której można byłoby rozwijać bolid F1.

Birrane kupił Lolę w 1997 po jej nieudanym występie w F1 i nigdy nie ukrywał, że chciałby powrotu do tej serii. W ostatniej dekadzie produkowali samochody dla wielu dyscyplin wyścigowych: Champ Cars, Formuła 3, A1GP, Formuła Nippon. Ma doświadczenie w prototypach LMP1 i LMP2,a ostatnio jest zaangazowana w projekt Prodrive – Lola Aston Martin, który odniósł zwycięstwo w pierwszej rundzie La Mans Series w Barcelonie.

Jeśli dojdzie do zrealizowania planów Loli i US F1, w przyszłym roku w F1 mamy szansę, aby zobaczyć 24 bolidy.

Źródło: WrumWrum, WCF