GP Bahrajnu: Trzecie zwycięstwo Buttona

jenson button 2Jenson Button wygrywając Grand Prix Bahrajnu odniósł trzecie zwycięstwo w tym sezonie. Drugie miejsce przypadło dla Sebastiana Vettela. Trzeci był Jarno Trulli, którego zespół – Toyota nie popisał się zbyt udana strategia podczas wyścigu.

BMW zaliczyło chyba najgorszy start w sezonie. Obydwaj zawodnicy jechali przez cały wyścig na końcu stawki i ostatecznie Kubica był przedostatni, a Heidfeld ostatni.

W pierwszym zakręcie po starcie Glock był przed Trullim, Hamiltonem i Buttonem. Raikone na stracie przesunął się na szóste miejsce, a Vettel stracił dwie pozycje. Po pierwszym okrążeniu Kubica spadł na 15 miejsce, a następnie podobnie jak Nakajima zjechał do boksu po nowe przednie skrzydło. Polak ucierpiał w kolizji w z Kovalainenem. W pierwszym zakręcie drugiego okrążenia Button minął Hamiltona.

Na czwartym kółku Massa (został zakleszczony tuz po starcie między Barrichello i Raikkonenem) i Heidfeld odwiedzili swoich mechaników. Glock odjechał Trulliemu na 1.6s., a po dziesiątym kółku miał już dwie sekundy przewagi. Vettel otrzymał polecenie oszczędzania miękkich opon.

Na dwunastym okrążeniu Glock zjechał do boksu i zatankował dużą ilość paliwa. Na tor powrócił na dziewiątym miejscu za Rosbergiem. Barrichello naciskał na Vettela, a kółko później Trulli zjechał do boksów. Jego postój był krótszy niż Glocka i dostał opony ze średniej mieszanki. Wrócił do walki na szóstym miejscu przed Alonso. Button został liderem, a Kovalainen również postanowił odwiedzić swoich mechaników.

Okrążenie później Alonso mocno cisnął Trulliego spychając Włocha na szóste miejsce. Barrichello zjechał po nowe opony i dotankowanie paliwa. Brazylijczyk został na miękkiej mieszance. W boksach był również Webber. 15 okrążenie to zjazd do boksów Buttona i Hamiltona. Obaj też zostali na miękkiej mieszance. Hamilton wrócił na siódmym. Na prowadzeniu był Vettel, przed Raikkonenem, Button powrócił do dalszej rywalizacji na trzeciej pozycji.

Na 19 okrążeniu oglądaliśmy ciekawą walkę między Piquetem, a Barrichello, z której ostatecznie zwycięzko wyszedł kierowca Brawn GP. Na następnym kółku Vettel zjechał do boksów, a na tor powrócił na czwartym miejscu na miękkiej mieszance. Prowadzenie objął Raikkonen. Robert Kubica był osiemnasty i bronił się przed atakami Nakajimy.

Na 21 okrążeniu Barrichello awansował na siódme miejsce po wyprzedzeniu Glocka. Raikkonen spedził 10.2 w boksach i powrócił na tor na ósmym miejscu. Buemi i Rosberg zjechali na swoje pierwsze postoje. Na prowadzeniu Button odjechał Trulliemu na 7.5s.

Massa informował o problemach z KERSem. Na 25 okrążeniu Button powiększył swoją przewagę nad Trullim do dziesięciu sekund. Włoch bronił się przed atakami Vettela, a tuż za nimi czaił się Hamilton. Dwa kółka później Barrichello zaliczył krótkie tankowanie. Powrócił na tor przed Rosbergiem. BMW nadal zamykało stawkę. Zawodników niemieckiej ekipy nadal przedzielał Nakajima.

Massa zjechał do boksów na trzydziestym okrążeniu. Zespół informował Hamiltona przez radio, że ma więcej paliwa niż Trulli w tej części wyścigu.

Po 31 okrążeniach prowadził Button przed Trullim, Vettelem, Hamiltonem, Glockiem, Raikkonenem, Alonso i Barrichello.

24 okrążenia prze metą Glock zjechał do boksów otrzymując super miękkie opony. Wrócił na tor za Piquetem, na dziesiątym miejscu. Zespół popędzał Trulliego, aby oddalił się od Vettela, który wg wyliczeń miał później niż Włoch zaliczyć tankowanie. Kubica zjechał na pas serwisowy i dostał opony z miękkiej mieszanki. Okrążenie później Button zdublował Massę. Brytyjczyk prowadził przed Trullim 16.8s.

Na 38 okrążeniu do boksów zjechali Button, Trulli, Hamilton, Alonso i Heidfeld. Vettel objął prowadzenie Button i Hamilton otrzymali twardsze opony, a Trulli miękką mieszankę. Na pasie serwisowym pojawili się również Fisichella, Kovalainen i Webber. Button powrócił do rywalizacji na drugim miejscu, dziesięć sekund za Vettelem. Barrichello naciskał Glocka.

Na 40 okrążeniu Vettel zjechał do boksów. Postój trwał 7.3s. Niemiec otrzymał twardsze opony. Do walki na tor powrócił na trzecim miejscu przed Trullim. Na prowadzeniu był Button przed Raikkonenem, ale Fina czekał jeszcze postój w boksach. Webber awansował na trzynaste miejsce wyprzedzają Kovalainena.

14 okrążeń przed metą Raikkonen zjechał do boksów. Fin powrócił na siódmym miejscu przed Glockiem. Rosberg zjeżdżając na dotankowanie opuścił dobrą szóstą pozycję. 47 okrążenie to zjazd do boksów Massy, na następnym kółku Rubens Barrichello powtórzył manewr swojego rodaka i powrócił przed Raikkonenem i Glockiem. Przez ostatnie dziesięć okrążeń nic specjalnego się już nie działo. Jedynie Massa wyprzedzając Fisichellę lekko przytarł bolid Force India.

Ostatecznie wyścig wygrał jenson Button przed Vettelem i Trullim. Hamilton był czwarty. Barrichello po dosyć nieudanym wyścigu finiszował na piątym miejscu Raikkonen za szósta pozycję zdobył pierwsze punkty dla Ferrari w tym roku. Glock po bardzo nieudanej strategii Toyoty zakończył wyścig z dwoma punktami. Ósemkę zamknął Fernando Alonso.

 1. Button    Brawn GP-Mercedes   (B) 1h31:48.182
 2. Vettel    Red Bull-Renault   (B) +   7.187
 3. Trulli    Toyota        (B) +   9.170
 4. Hamilton   Ferrari        (B) +  22.096
 5. Barrichello  Brawn GP-Mercedes   (B) +  37.779
 6. Raikkonen   McLaren-Mercedes   (B) +  42.057
 7. Glock     Toyota        (B) +  42.880
 8. Alonso    Renault        (B) +  52.775
 9. Rosberg    Williams-Toyota    (B) +  58.198
10. Piquet    Renault        (B) + 1:05.149
11. Webber    Red Bull-Renault   (B) + 1:07.641
12. Kovalainen  Ferrari        (B) + 1:17.824
13. Bourdais   Toro Rosso-Ferrari  (B) + 1:18.805
14. Massa     McLaren-Mercedes   (B) +   1 lap
15. Fisichella  Force India-Mercedes (B) +   1 lap
16. Sutil     Force India-Mercedes (B) +   1 lap
17. Buemi     Toro Rosso-Ferrari  (B) +   1 lap
18. Kubica    BMW Sauber      (B) +   1 lap
19. Heidfeld   BMW Sauber      (B) +   1 lap

Źródło: WrumWrum.pl