citroen c5 20hdi 136km dynamique 03pierwszeNie czekając na ewentualny program brytyjskiego rządu w sprawie zachęt dla kierowców, którzy przy kupnie nowego pojazdu przekazują na złom swój stary pojazd, marka Citroen zdecydowała się wprowadzić swoją własną inicjatywę tego typu.

Nie czekając na ewentualny program brytyjskiego rządu w sprawie zachęt dla kierowców, którzy przy kupnie nowego pojazdu przekazują na złom swój stary pojazd, marka Citroen zdecydowała się wprowadzić nad Tamizą swoją własną inicjatywę tego typu.

Aby zachęcić kierowców do pozbycia się starych pojazdów i zastąpienia ich wozami o lepszych parametrach ekologicznych, a do tego bezpieczniejszymi i lepiej wyposażonymi, brytyjski oddział Citroena oferuje premię w wysokości 2 000 funtów tym, którzy posiadają samochodów zarejestrowany przed rokiem 2000 (auto zostanie zezłomowane w oficjalnej sieci demontażu).

Premia w wysokości 1 000 funtów przysługuje natomiast osobom, które mają samochód zarejestrowany między 1 stycznia 2000 a 31 grudnia 2002 (w tym wypadku nie ma obowiązku przekazywania pojazdu na złom).

Powyższa oferta obowiązuje w połączeniu z innymi promocjami, jakie oferuje klientom Citroen. I tak np. przy uwzględnieniu aktualnej obniżki na Citroena Xsara Picasso (- 5 500 funtów), brytyjski klient może kupić ten model o łącznie 7 500 funtów mniej (czyli tak naprawdę prawie za połowę ceny).

W marcu sprzedaż nowych aut na rynku brytyjskim była gorsza niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej aż o 31%.

Analitycy branży podkreślają, że Wielka Brytania to aktualnie jedyny z pięciu największych rynków motoryzacyjnych Starego Kontynentu, gdzie nie wprowadzono jeszcze rządowego programu zachęcającego do kupna nowych aut i przekazania na złom starego pojazdu. Takie rozwiązanie może zostać przedstawione dopiero 22 kwietnia.

Co ciekawe, podobny program zachęcający klientów do wymiany starego pojazdu na nowy ogłosiła niedawno w Szwajcarii marka Renault. W tym wypadku użytkownik może liczyć na premię w wysokości 2 000 franków (1 320 EUR), jeśli kierowca ma samochód zarejestrowany przed rokiem 2001.

Przedstawiciele Renault liczą na to, że podjęte przez nich kroki przyczynią się nie tylko do ożywienia rynku, ale również pomogą szybciej odmłodzić park samochodowy w Szwajcarii. Ewentualny sukces tego programu może nawet zachęcić do uruchomienia wspieranego przez rząd systemu premii dla użytkowników motoryzacji.

Źródło: Citroen, Samar – Rafał Żaglewski