brawn gpZespół Brawn GP był najszybszy w inauguracyjnym wyścigu sezonu F1 – Grand Prix Australli. Jenson Button, który startował z pole position, stanął na najwyższym stopniu podium.

Drugie miejsce zajął Rubens Barrichello. Trzeci niespodziewanie był Jarno Trull, który startował z pit lane.

Robert Kubica, który jechał po pewne podium na trzy okrążenia przed metą miał kolizję z Vettelem i nie ukończył wyścigu.

Button kontrolował wyścig od samego początku. Po pierwszym zakręcie i nie tak dużym zamieszaniu na jakie się spodziewano Button wyszedł na prowadzenie przed Vettelem, Raikkonenem i Kubicą. Barrichello, który miał nieudany start od razu spadł na siódme miejsce z uszkodzonym przednim skrzydłem. Finisz na podium zapewniła mu tylko kolizja między Kubicą a Vettelem.

Pecha mieli m.in. Heidfeld, Kovalainen, Sutil i Webber, którzy po pierwszym okrążeniu zjechali już do boksów. Fin zakończył jazdę, a Nick po szybkiej naprawie powrócił do walki.

Button szybko wyrobił sobie bezpieczną przewagę. Kubica odjechał Raikkonenowi, który się zmagał z Rosbergiem.

Felipe Massa jako pierwszy zjechał do boksów na zmianę szybko zużytych opon.Robert Kubica już po dwunastu okrążeniach również zjechał do boksu na zmianę miękkich opon.

Po szesnastu kółkach Vettel i Rsoberg również zjechali do boksów. Vettel został na twardszych oponach. Rosberg miał problemy przy wymianie kół i stracił ponad 20 sekund.

Nakajima rozbił swój bolid, i dopiero po długim czasie sędziowie zdecydowali na wypuszczenie safaety car. Na zamieszaniu skorzystali kierowcy Brawn GP, którzy od razu po wypadku zjechali do boksów. Nietypową przygodę miał Fisichella, który pomylił swoje stanowisko na pit lane.

W chwili startu po safety carze Piquet wypadł z toru na pierwszym zakręcie i zakończył swoja przygodę z wyścigiem. Natomiast czołówka plasowała się następująco: Button, Vettel, Massa, Kubica.

Na 32 okrążeniu Felipe Massa drugi raz odwiedził swoich mechaników. W tym czasie przyspieszył Polak ustanawiając na długi okres najlepszy czas okrążenia, poprawiony później przez Rosberga. Dzięki temu po swojej zmianie opon powrócił na tor przed Brazylijczykiem.

Na kolejnych okrążeniach pecha miał Raikkonen, który otarł się o bandę i musiał odwiedzić swoich mechaników. Natomiast Massa, który wypadł na szykanie zjechał do garażu i zakończył dalszą rywalizację.

Na siedem okrążeń przed metą Barrichello zjechał po miękkie opony, dzięki czemu Kubica awansował na trzecie miejsce. Polak doganiał Vettela i Buttona, którzy również jechali na najbardziej miękkiej mieszance.

Trzy okrążenia przed metą Polak zaatakował Vettela. Po dosyć dyskusyjnej kolizji Kubica chwilę później z urwanym przednim skrzydłem stracił przyczepność i wylądował na ścianie. Vettel na trzech kołach pokonał jeszcze jedno okrążenie, ale ostatecznie został sklasyfikowany ze stratą dwóch kółek.

Ferrari też zakończyło dzisiaj bez punktów. pod koniec wyścigu Raikkonen zrezygnował z dalszej walki i zjechał do bosków.

Ostatecznie oglądaliśmy finisz praktycznie za samochodem bezpieczeństwa. Button wygrał wyścig przed Barrichello i Trullim.

Hamilton również wysoko ukończył wyścig finiszując na czwartym miejscu.

1.  Button        Brawn GP              (B)  1h34:15.784
2.  Barrichello   Brawn GP              (B)  +     0.807
3.  Trulli        Toyota                (B)  +     1.604
4.  Hamilton      McLaren-Mercedes      (B)  +     2.914
5.  Glock         Toyota                (B)  +     4.435
6.  Alonso        Renault               (B)  +     4.879
7.  Rosberg       Williams-Toyota       (B)  +     5.722
8.  Buemi         Toro Rosso-Ferrari    (B)  +     6.004
9.  Bourdais      Toro Rosso-Ferrari    (B)  +     6.298
10.  Sutil         Force India-Ferrari   (B)  +     6.335
11.  Heidfeld      BMW Sauber            (B)  +     7.085
12.  Fisichella    Force India-Ferrari   (B)  +     7.374
13.  Webber        Red Bull-Renault      (B)  +     1 lap
14.  Vettel        Red Bull-Renault      (B)  +    2 laps
15.  Kubica        BMW Sauber            (B)  +    3 laps
16.  Raikkonen     Ferrari               (B)  +    3 laps

WrumWrum

4 komentarze
  1. Jestem ogromnie rozczarowany tym co się stało, lecz Kubica pokazał się dzisiaj od znakomitej strony i teraz wiem, że na pewno nie brakuje mu formy oraz determinacji.

  2. No tak wyprzedzać w wąskim zakręcie. Było wiadome że wyprzedzi Vettela, do końca wyścigu były jeszcze trzy okrążenia, mógł poczekać na dogodniejszą okazję, a tak ma za swoje. Według mnie Kubica również powinien przeprosić.

Komentowanie zostało wyłączone.