Wzmocniony ideał, czyli Pagani Zonda R

pagani zonda rglowneJeżeli co tydzień poprawiasz rekordy czasowe północnej pętli toru Nurburgring i oczekujesz czegoś mocniejszego, Pagani ma coś, co Cię z pewnością zainteresuje – Zonde R.

Można uznać, iż jest to w pełni nowy model, ponieważ większość podzespołów została gruntownie zmodernizowana.

Motor V12 o pojemności 6.0-litrów ze stajni AMG, osiąga moc 750 KM, a maksymalny moment obrotowy jest równy 710 Nm. Poprawie uległo również przyspieszenie od 0 do 100 kmh. Obecnie wynosi ono 2,7 sekundy, a prędkościomierz zatrzymuje się na wartości 350 kmh. By przekazać tak potworną moc na koła, zastosowano zautomatyzowaną 6 biegową skrzynię biegów XTRAC. Nie obyło się również bez zestawu ceramicznych tarcz hamulcowych, umieszczonych w 19–z przodu oraz 20 –calowych z tyłu, felgach. Nową Zonde wyposażono w opony Pirelli P Zero o rozmiarze odpowiednio, 255/35 z przodu oraz 335/30 z tyłu.

By uzyskać tak imponujące osiągi, włoscy konstruktorzy gruntownie obniżyli wagę. Dumnie wypinając pierś, mówią: 1070 kg. Jak nietrudno przewidzieć, do budowy użyto Carbonu oraz Tytanu. Nawet wkręty mocujące są wykonane z tytanu.

W celu poprawy aerodynamiki, tak ważnej w wyścigach, zastosowano zawieszenie oraz tylny spojler, umożliwiające regulację wysokości. Obniżono również maskę oraz całe podwozie. W tylnej części samochodu króluje olbrzymi dyfuzor powietrzny.

Niestety wszystko co dobre, musi być drogie. Cena nowego Pagani Zondy R osiąga pułap 1 460.000€ + podatki oraz inne opłaty. Ilość egzemplarzy została ograniczona.

Źródło: WorldCarFans