Uroczyste otwarcie nowego Muzeum Porsche

p09 0602 11705glowne1W środę, 28 stycznia, w macierzystej siedzibie Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG w StuttgarcieZuffenhausen zostało oficjalnie otwarte nowe Muzeum Porsche.

Prezes Zarządu Porsche AG, dr Wendelin Wiedeking powitał, z okazji tego uroczystego wydarzenia, w spektakularnym nowym budynku przy Porscheplatz,  prezydenta Landtagu Petera Strauba, premiera Badenii – Wirtembergii Günthera Ettingera, ministra spraw wewnętrznych Heriberta Recha, nadburmistrza Stuttgartu dr Wolfganga Schustera, członków rodziny Porsche i Piëch oraz 200 zaproszonych gości. W sobotę, 31 stycznia, muzeum zostanie po raz pierwszy otwarte dla publiczności.

W swoim przemówieniu Wiedeking podkreślił szczególne znaczenie Muzeum Porsche w macierzystej siedzibie przedsiębiorstwa: „To jest nasza nowa wizytówka przy Porscheplatz. W tym miejscu będziemy przyjmować zarówno naszych międzynarodowych klientów, jak i gości z całego świata, którzy wprawdzie sami nie jeżdżą Porsche, ale mimo to są zafascynowani naszymi samochodami sportowymi. Podczas gdy odważna architektura budynku odzwierciedla niepowtarzalność, pewność siebie i przyszłościowe nastawienie Porsche, wystawa „Muzeum na kołach” (Das Rollende Museum) z samochodami sportowymi gotowymi do jazdy w każdej chwili przybliża historię firmy.” Prezes Zarządu oświadczył także: „Będziemy wykorzystywać muzeum nie tylko jako miejsce wystawowe, lecz także jako platformę komunikacji – jako stały element ciągłego dialogu Porsche ze społeczeństwem.”

Na 5.600 metrach kwadratowych powierzchni wystawowej tej nowoczesnej budowli znalazło się miejsce dla 80 historycznych samochodów oraz ponad 200 starannie zaaranżowanych mniejszych eksponatów z historii firmy. Duże pomieszczenia konferencyjne z dostępem do imponującego tarasu dachowego czekają na gości różnego rodzaju spotkań. Włączona w wystawę ekskluzywna restauracja „Christophorus” stanowi uzupełnienie stuttgarckiej gastronomii najwyższej klasy. Muzeum z archiwum Porsche łączy w jednym miejscu całe historyczne spektrum tego producenta samochodów sportowych. Specjaliści ze szklanego warsztatu mieszczącego się w muzeum dbają, by wystawiane samochody – lub historyczne pojazdy znajdujące się w prywatnych rękach – zawsze były w doskonałym stanie technicznym.

Dr Wolfgang Porsche, Przewodniczący Rady Nadzorczej Porsche AG, podkreślił starania producenta samochodów sportowych, mające na celu utrzymanie żywej pamięci o osobach założycieli i ich dziele: „Mój dziadek i mój ojciec byli pionierami motoryzacji, inżynierami i przedsiębiorcami z powołania. Tutaj udokumentowane jest dzieło ich życia i wszystko to, co ich następcy z takim powodzeniem rozwinęli i rozwijają”, powiedział Porsche. Otwierając nowe muzeum przedsiębiorstwo spełnia swoje zobowiązanie, by dochować wierności marzeniu o sportowych samochodach i przekazać je następnym pokoleniom.

Dla Uwe Hücka, Przewodniczącego Rady Zakładowej koncernu Porsche AG, nowa budowla stanowi nie tylko część tożsamości, lecz również motywację i zobowiązanie dla wszystkich pracowników: „To muzeum powinno być częścią kultury Porsche – kultury szacunku dla współpracowników, kultury człowieczeństwa, kultury współżycia pracodawcy i pracownika oraz kultury uczciwych i otwartych wzajemnych stosunków” – powiedział szef Rady Zakładowej.

Premier Oettinger zwrócił uwagę na wyjątkową siłę promieniowania Muzeum Porsche, sięgającą daleko poza granice kraju: „Historia Badenii – Wirtembergii jako kołyski motoryzacji jest ściśle powiązana z biografią konstruktora Ferdinanda Porsche. Owoce jego kreatywności, kontynuowanej przez syna Ferry’ego widoczne są w tej jedynej w swoim rodzaju kolekcji samochodów sportowych, która po raz pierwszy może być przedstawiona publiczności w tak szerokim zakresie. Ta wystawa jest odzwierciedleniem szwabskiej sztuki inżynierskiej, która rozsławiła ten kraj na cały świat.”

Nadburmistrz dr Schuster po zwiedzeniu budowli przy Porscheplatz ocenił: „W Zuffenhausen udała się wielka rzecz. Dzięki nowemu Muzeum Porsche stolica kraju zyskała dodatkowy element przyciągający miłośników motoryzacji z całego świata. Jednocześnie region zyskał atrakcyjny adres dla wszelkiego rodzaju imprez. Stuttgart – co każdy może stwierdzić sam – staje się światowym miastem motoryzacji.”

Muzeum, utrzymane w całości w kolorze białym, którego bryła opiera się tylko na trzech podporach i wygląda przez to jakby unosiła się w powietrzu, ze względu na swoją odważną architekturę już podczas budowy wzbudzało zainteresowanie i podziw specjalistów. Roman Delugan z wiedeńskiego biura architektonicznego Delugan Meissl Associated Architects, autor projektu wybranego w styczniu 2005, od samego początku w centrum uwagi postawił gości zwiedzających muzeum: „Architektura nie powinna być widziana tylko jako obiekt, lecz musi oddziaływać także na ciało i zmysły człowieka. Dzięki temu muzeum kosmos Porsche będzie w zasięgu ręki każdego.”

Koncepcja wystawiennicza stuttgarckiego projektanta wnętrz muzealnych profesora HG Merz świadomie rezygnuje z zainscenizowanej prezentacji z efektami widowiskowymi. Samochody sportowe bronią się same. „Eksponaty takiej jakości nie potrzebują żadnego drogiego opakowania” – podkreślił profesor Merz. „W Zuffenhausen stoją one jak rzeźby w białej galerii. W tej zredukowanej scenografii zwiedzający może zostać sam na sam z pojazdami i ze swoimi własnymi uczuciami.”

Porsche spodziewa się przynajmniej 200.000 gości rocznie. Już dotychczasowe muzeum na terenie zakładu, w którym mieściło się zaledwie 20 eksponatów, odwiedzało co roku około 80.000 gości. Historyczna kolekcja Porsche AG obejmuje łącznie 400 samochodów wyścigowych i sportowych. Ponieważ prawie wszystkie wystawiane samochody biorą jeszcze udział w rajdach pojazdów zabytkowych, prezentowane w „Muzeum na kołach” eksponaty ciągle się zmieniają. Dzięki temu nawet kolejne odwiedziny wystawy zawsze stanowią pewnego rodzaju niespodziankę.

Nowe Muzeum Porsche będzie otwarte od 31.stycznia codziennie oprócz poniedziałków, w godzinach 9.00 – 18.00. Wstęp dla dorosłych kosztuje osiem euro (ze zniżką: cztery euro), wstęp dla dzieci do lat 14 w towarzystwie osoby dorosłej jest bezpłatny.

Źródło: Porsche, fot. Porsche