156601071efa276d8b3bJak wynika z danych zebranych w rankingu DEKRA 2009, Skoda Octavia należy do liderów jakości nie tylko w segmencie kompaktów, ale nawet z punktu widzenia całego rynku.

W niemieckich badaniach awaryjności DEKRA 2009 Skoda Octavia została uznana za najbardziej niezawodny pojazd w klasie kompaktów (przebieg od 100 000 do 150 000 km). Auto w 78,5% przypadków przechodzi bowiem przeglądy techniczne nie wykazawszy poważnych usterek (*). Co ciekawe, średni wynik dla pojazdów tej klasy wynosi w omawianej kategorii eksploatacyjnej 54,6%.

Skoda Octavia „błyszczy” również w dwóch pozostałych kategoriach eksploatacyjnych rankingu DEKRA 2009:
– dla pojazdów o przebiegu do 50 000 km aż 92,7% egzemplarzy Octavii przechodzi przeglądy techniczne nie wykazawszy poważnych usterek (średni wynik dla pojazdów tej klasy wynosi tu 87%),
– dla pojazdów o przebiegu od 50 000 do 100 000 km 84% egzemplarzy Octavii przechodzi przeglądy techniczne nie wykazawszy poważnych usterek (średni wynik dla pojazdów tej klasy wynosi tu 69%). To trzeci najlepszy wynik tego zestawienia.

Nowością w raporcie awaryjności DEKRA 2009 jest kategoria „Najlepsze we wszystkich klasach przebiegu”. Tu występują modele, które przez długi okres eksploatacji wykazują najmniejszą liczbę awarii i tym samym oznaczają się wysoką jakością w długim terminie.

Uwzględniając powyższe statystki niskiej awaryjności, Skoda Octavia uplasowała się na wysokim czwartym miejscu z notą 85,1%. Żadnemu innemu modelowi tego segmentu nie udało się zdobyć lepszego wyniku. W pierwsze trójce listy znajdziemy wyłącznie marki typu premium (Audi, BMW) z modelami klasy wyższej średniej/wyższej.

DEKRA chwali wysoką jakość wykonania, która charakteryzuje Octavię zarówno jako model pierwszej generacji (aktualne oznaczenie w ofercie marki jako Tour; lata 1997-2004), jak i dostępny równolegle pojazd nowszy (od roku 2004). „Wraz z wydłużającym się okresem eksploatacji auto czeskiej marki sukcesywnie uzyskuje coraz lepszy wynik na tle średnich notowań awaryjności dla pojazdów w tym segmencie rynku – podkreślają niemieccy specjaliści. Pod tym względem Octavia wypada nawet lepiej od „siostrzanego” VW Golfa.

Do sporządzenia najnowszego raportu DEKRA wykorzystano dane pochodzące z około 15 mln przeglądów, dokonanych w samochodowych stacjach serwisowych na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Podobnie jak rok wcześniej, niemieccy specjaliści z DEKRA zdecydowali się przedstawić dane dotyczące awaryjności aut w oparciu o ilość przejechanych kilometrów, a nie w podziale wiekowym. Dzięki temu ranking 2009 ma być jeszcze cenniejszym źródłem informacji dla użytkowników motoryzacji.

(*) za poważną traktuje się usterkę, która wymusza skierowanie pojazdu do naprawy, a dopiero później na ponowny przegląd rejestracyjny.

Źródło: DEKRA, Samar