Światowy Samochód Roku WCOTY 2017 [wyniki]

Znamy już wyniki konkursu na World Car Of The Year 2017, czyli Światowy Samochód Roku 2017. Część z Was, może pomyśleć, że zna już od miesiąca wyniki tego konkursu, i że już pisaliśmy o jego wynikach na naszym blogu. Nic bardziej mylnego. Na początku marca, podczas Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Genewie ogłoszono zwycięzców w konkursie na Europejski Samochód Roku COTY 2017. Jest to inny konkurs niż ten, o którym mowa w tym artykule.

Plebiscyt World Car Of The Year 2017 jest dużo młodszym konkursem, organizowanym od 2005 roku. Stworzono go, aby ujednolicić wyniki konkursów kontynentalnych. Mamy w tym konkursie naszego rodaka na stanowisku jurorskim, Maciej Pertyński zasiada tam od samego początku istnienia WCOTY. Rok później wprowadzono podział na kategorie, dzisiaj poznaliśmy zwycięzców wszystkich sześciu: miejski samochód roku, zielony samochód roku, design roku, sportowy samochód roku, luksusowy samochód roku, oraz ogólnej kategorii – światowy samochód roku. Wyniki ogłoszono podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Nowym Jorku.

Zacznijmy może od kategorii „Światowy Miejski Samochód Roku 2017”. Tutaj na początku było siedmiu kandydatów, z których w marcu, podczas Międzynarodowych Targów w Genewie ogłoszono 3 finalistów: BMW i3 (94 Ah), Citroena C3 oraz Suzuki Ignis. Zwycięskim autem okazało się być elektryczne BMW i3 (94 Ah).

Światowy Samochód Roku 2017

Kolejna kategoria – „Światowy Zielony Samochód Roku 2017”. Na początku było tu aż 12 kandydatów, spośród których do finału weszły: Chevrolet Bolt, Tesla Model X oraz Toyota Prius Prime. To właśnie ta ostatnia zgarnęła statuetkę za najbardziej „zielony” samochód roku 2017.

Światowy Samochód Roku 2017

Trzecia z kolei kategoria to „Samochodowy Design Roku 2017”, w której finalnie o nagrodę dzielnie walczyły: Jaguar F-PACE, Mercedes-Benz Klasy S Cabriolet oraz Toyota C-HR. Według jurorów najlepiej zaprojektowanym okazał się produkt brytyjski, czyli Jaguar F-PACE.

Światowy Samochód Roku 2017

„World Performance Car Of The Year 2017” to kategoria, w której przyznaje się nagrodę za najciekawsze osiągi, albo po prostu za radość z jazdy. Spośród siedmiu kandydatów, w Genewie zaprezentowano listę finalistów, na której znalazły się: Audi R8 Spyder, McLaren 570S oraz Porsche Boxster/Cayman. Jurorzy wybrali w tej kategorii najtańszego z rywali, czyli Porsche.

Światowy Samochód Roku 2017

Przedostatnia kategoria dotyczyła „Luksusowego Samochodu Roku 2017”. Na liście kandydatów pojawiło się aż dziewięć samochodów, z czego do finału przeszły: BMW Serii 5, Mercedes-Benz Klasy E oraz Volvo S90/V90. Ostatecznie tytuł powędrował do auta ze Stuttgartu, czyli nowej Klasy E Mercedesa.

Światowy Samochód Roku 2017

Ostatnią już kategorią w konkursie WCOTY była kategoria ogólna, czyli po prostu „Światowy Samochód Roku 2017”. W niej było aż 23 kandydatów, każdy z samochodów musiał być oferowany na co najmniej dwóch kontynentach w okresie między 1 stycznia 2016 roku a 31 maja 2017 roku. Do ścisłego finału przeszły: Audi Q5, Jaguar F-PACE oraz Volkswagen Tiguan. Najważniejsza statuetka powędrowała znowu do Wielkiej Brytanii, czyli do Jaguara za model F-PACE.

Światowy Samochód Roku 2017