Zakup używanego auta krok po kroku. Jak kupić i nie żałować?

Kupno używanego samochodu jest jak bieg z przeszkodami po polu minowym – nie dość, że droga do mety jest daleka, po drodze są przeszkody, to jeszcze możesz trafić na niespodziankę, której na pierwszy rzut oka nie widać, a gdy już na taką minę trafisz – będzie za późno, żeby się wycofać. Ale spokojnie – wystarczy trochę rozwagi i ostrożności, by tę drogę przebyć bez problemów. Jak kupić używany samochód i nie żałować swojej decyzji? Zastosuj metodę 5 kroków.

Krok 1 – przejrzenie ogłoszeń, porównanie cen

Zacząć poszukiwania musisz oczywiście od wybrania swojego faworyta jeśli chodzi o markę i model, ale z tym na ogół kupujący nie mają problemu. Większe kłopoty zaczynają się dopiero na etapie przeglądania ogłoszeń. Czy szukać samochodu tylko w Internecie czy może też w komisach? Czy brać pod uwagę auta tylko ze swojego miasta czy może także z innych województw? Jak filtrować ogłoszenia? Najlepiej zacząć od tego, co będzie najłatwiejsze i co pozwoli ci zorientować się, jak przedstawiają się ceny wybranego przez ciebie modelu i co oferuje rynek aut używanych pod tym względem. A najłatwiejsze jest poszukiwanie samochodu w internetowych serwisach – tam można filtrować ogłoszenia po cenie, marce, roku produkcji, wybierać tylko samochody na gaz lub benzynę, ustawiać preferowaną liczbę drzwi, wyposażenie itp. Możliwości jest naprawdę wiele, a jedno-dwa popołudnia spędzone na lekturze ogłoszeń pozwolą ci rozeznać się w tym, jak wyglądają oferty aut, które sobie upatrzyłeś. Na początku najlepiej ograniczyć przeszukiwanie ofert do tych aut, które znajdują się niedaleko twojego miejsca zamieszkania, a dopiero wówczas, gdy niczego nie znajdziesz – poszerzyć obszar poszukiwań.

Krok 2 – oględziny samochodu

Na obejrzenie samochodu koniecznie umawiaj się w dzień, a nie po zmroku i nigdy nie zabieraj ze sobą gotówki, która pozwoliłaby ci podjąć impulsywną decyzję o zakupie auta już po pierwszym obejrzeniu. Najlepiej zabrać za to ze sobą jakiegoś towarzysza – we dwoje łatwiej zauważycie ewentualne rysy czy wady samochodu, łatwiej też będzie zadawać sprzedającemu pytania.

Krok 3 – jazda próbna

Nigdy nie kupuj samochodu, którym nie przejechałeś się chociaż raz. Dopiero podczas jazdy możesz poczuć, czy samochód dobrze się prowadzi, posłuchać, jak pracuje silnik, czy nic nie stuka, nie skrzypi – a jeśli tak – możesz zapytać o te niepokojące stuki właściciela. Podczas pierwszej jazdy próbnej pamiętaj, by nie włączać radia samochodowego i najlepiej nie rozmawiaj też ze sprzedającym.

Krok 4 – sprawdzenie u mechanika

Kupując używany samochód koniecznie pojedź nim do zaufanego mechanika, który postawi auto na kanale, zajrzy pod maskę, oceni jaki jest stan techniczny samochodu, powie także, które podzespoły były niedawno wymieniane, a które będą wymagały wymiany w najbliższym czasie. Zaufany mechanik może również powiedzieć ci ile trzeba włożyć w kupowane auto, żeby wymienić wszystkie części, które tego wymagają. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy samochód na pewno jest bezwypadkowy, jak twierdzi sprzedawca, możesz sprawdzić też grubość powłoki lakieru – to sprawdzenie obnaży wszystkie stłuczki, po których trzeba było lakierować samochód.

Krok 5 – sprawdzenie VIN

Ten krok możesz właściwie wykonać jeszcze przed obejrzeniem samochodu, bo obecnie wielu sprzedawców podaje numer VIN już w ogłoszeniach. Sprawdzenie VIN w bazach danych, np. w serwisie autoDNA.pl pozwala dowiedzieć się wielu rzeczy o samym pojeździe, w tym także o jego historii i wyposażeniu. Dzięki weryfikacji numeru VIN będziesz wiedział na przykład jakie były ostatnie odczyty przebiegu samochodu, czy auto było kiedyś autem firmowym, czy było wzięte w leasing, czy zgłaszano jego kradzież, czy było uczestnikiem wypadków i kolizji na drogach itp. Sprawdzenie VIN daje także dokładne informacje o wyposażeniu fabrycznym samochodu – od koloru lakieru po liczbę poduszek powietrznych.

Te pięć prostych kroków pozwoli na znalezienie samochodu, który wart jest zakupu. A gdy już uda ci się znaleźć takie auto i wynegocjujesz cenę, która satysfakcjonuje obie strony – zostanie ci tylko ostatni, szósty krok – podpisanie umowy kupna-sprzedaży, po której otrzymasz kluczyki do swojego auta, a bieg z przeszkodami szczęśliwie zakończy się na mecie.