Takiego auta szukamy najczęściej

Okazuje się, że statystyczny Kowalski ma bardzo sprecyzowane wymagania, jeśli chodzi o wymarzone auto. Pracownicy salonów samochodowych, już dawno zwrócili uwagę na zmiany, które zaszły w ostatnim czasie na rodzimym rynku motoryzacyjnym – nadrzędnej roli w wyborze auta przez klienta, nie gra bowiem niska cena, ale inne jego cechy. Które z nich są najbardziej pożądane na rynku?

Komfort podróżowania

Długie godziny spędzone w trasie, np. w trakcie podróży na wymarzone wakacje, to męka nie tylko dla kierowcy, ale również dla pasażerów. Dlatego bardzo wielu z nas, szukając odpowiedniego auta rodzinnego, szczególną uwagę przykuwa do kwestii jaką jest komfort podróżowania. W czasach, w których przyjemne fotele o ergonomicznym kształcie to już standard, samochody rodzinne wyposażone są ponadto w rozbudowane systemy audio-wizualne, zwiększające atrakcyjność odbywania podróży, chociażby dla najmłodszych. Poza tym, najpopularniejsze obecnie samochody rodzinne, np. model japońskiego producenta – Honda Accord Tourer, wyróżniają się dużą ilością miejsca dla pasażerów dzięki zastosowaniu płaskiej podłogi, a także inteligentnym systemem klimatyzacji.

Bezpieczeństwo jazdy

Auto rodzinne powinno być również bezpieczne i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Szukając samochodu dla rodziny, powinniśmy wybierać spośród modeli, które uzyskały maksymalną liczbę gwiazdek, przyznawaną przez znaną organizację, promującą bezpieczeństwo na drodze – EURONCAP. Poza tym, należy zwrócić również uwagę na liczne systemy zwiększające świadomość kierowcy, pomagające w korygowaniu jego błędów w czasie jazdy. Pamiętajmy, że nawet najlepszym kierowcom zdarzają się wpadki – właśnie z tego powodu, obecnie w samochodach rodzinnych, montuje się inteligentne systemy oświetlenia przestrzeni wokół pojazdu, czujniki utrzymujące auto w pasie ruchu, czujniki parkowania lub zestaw poduszek i kurtyn powietrznych.

Oszczędny silnik

Eksploatacja auta rodzinnego nie powinna być dużym obciążeniem dla domowego budżetu, zwłaszcza w czasach kryzysu. Z drugiej strony jednak, uniwersalne auto powinno być napędzane jednostką o odpowiednio dużej mocy, co niestety zwykle przekłada się na ilość spalanego paliwa. Wysoce posunięta technologia pozwoliła jednak konstruktorom silników, pożenić obie cechy: oszczędność oraz dynamikę. W efekcie, obecnie produkowane auta rodzinne są wyposażone w silniki o relatywnie dużej mocy (150-200 KM), przy ograniczonym spalaniu, nieprzekraczającym 7-8 litrów na 100 km.