Gwałtowny wzrost sprzedaży samochodów na Bliskim Wschodzie – „Aventador ma już dwuletnią listę oczekujących”

aston martin one 77 sprzedaz w dubaju gloLogiczne, że gdy ceny ropy idą w górę, sprzedaż samochodów automatycznie spada. Jest jednak miejsce na ziemi, które jest wyjątkiem od tej reguły – to Bliski Wschód, gdzie sprzedaż nowych samochodów gwałtownie wzrosła.

Oczywiście, wiele krajów w tym rejonie boryka się z poważnymi problemami politycznymi, w tym Bahrajn i Syria. Z drugiej strony, rosnące ceny ropy naftowej (+6,7 procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy) zwiększają budżet tych państw w błyskawicznym tempie. Światowym liderem eksportu ropy naftowej jest Arabia Saudyjska z całkowitym udziałem na rynku wynoszącym aż 50%.

Rządy, chcące uniknąć powstań i demonstracji, ładują pieniądze w gospodarkę, zwiększając dochody swoich obywateli.

Abdullah Saeed, który pracuje w przedsiębiorstwie inwestycyjnym w Arabii Saudyjskiej i kupił właśnie nowe Audi Q7, powiedział: „Większość ludzi, gdy tylko pojawi się zastrzyk gotówki, pędzi do salonów po nowe auto„.

A z zastrzykiem gotówki w ciągu najbliższych lat nie będzie raczej problemu… Król Arabii Saudyjskiej Abdullah Saeed obiecał wydać dodatkowe 130 miliardów dolarów na opiekę pedagogiczną i zdrowotną, co pozwoli na stworzenie 66.000 nowych miejsc pracy.

Podobnie, rząd ZEA przeznaczy 1,9 mld USD na mieszkania w Dubaju w celu „utrzymania stabilności społecznej”. O 60% podniesione zostały również pensje pracowników rządowych… Co ciekawe, to i tak niewiele w porównaniu do podwyżki zarobków wojska i policji, która wynosi aż… 120%.

Producenci bez wątpienia znaleźli nową „ziemię obiecaną” po spowolnieniu rynku chińskiego i europejskiego, gdzie sprzedaż nowych samochodów spada piąty rok z rzędu.

Warto dodać, że nie tylko marki luksusowe odnajdują się na Bliskim Wschodzie. Popyt notują także te mniej ekskluzywne samochody, co potwierdza Ford, który w 2012 roku zainwestuje 53 mln dolarów i otworzy aż sześć nowych salonów w Dubaju.

Tymczasem Stephan Winkelmann, CEO Lamborghini powiedział, że Aventador ma już dwuletnią listę oczekujących…

Via: Carscoop