PILNE: To już koniec – Saab kończy swoją przygodę z motoryzacją – sąd odrzucił plan restrukturyzacji firmy

saab 9 5 sportcombi333 gloTrzeba przyznać, że pomimo ogromnych kłopotów finansowych, jakie spotkały Saaba, szwedzka marka wspierana rzeszą fanów świetnie sobie radziła. Sąd w Vänersborgu uznał jednak, że plan restrukturyzacji firmy Saab nie jest poparty odpowiednimi finansami, i go najzwyczajniej odrzucił. Co to oznacza?

Saab kończy  swoją 64-letnią działalność, a 3700 pracowników zostanie zwolnionych. Co prawda, szefowie szwedzkiej marki chcą się jeszcze od tej decyzji odwołać, ale szanse na jej zmianę są bliskie zeru.

Cóż… jest to bez wątpienia szokująca informacja. Pomimo licznych doniesień, że Saab miał ogromne problemy finansowe, nikt na poważnie nie brał pod uwagę likwidację marki. Jesteśmy świadkami historii.

 • Przemek

  A niedawno czytałem że mają dołączyć do sprzedaży super cara a tu taka wiadomość…

 • @Przemek – tak, Saab dzięki restrukturyzacji miał współpracować z chińskim inwestorem, ale cóż… to koniec. Plany idą na bok.

 • matt

  Szkoda, widząć takiego 9-3 aero w kombi w kolorze pomarańczowym i pomyśleć że marka ta już nie istenije ;f Może zostanie przeprowadzona reaktywacja w późniejszym czasie, marka z taką renomą nie może od tak po prostu zniknąć z rynku.

 • matt

  taki mały dopisek jeszcze, nie wiem czemu ale widząc kogoś za kierownicą saaba zawsze myślę że to osoba która wie czego chce w życiu ;P zwykły nowak saaba by nie kupił tylko passata ;p

 • Tomasz

  Wielka szkoda. Może nie ostatnio, ale wcześniej przez wiele, wiele lat Saab imponował swoim niepowtarzalnym stylem, jakością i trwałością.

  Ale czy to naprawdę koniec? Moim zdaniem niekoniecznie… Otóż w postępowaniu upadłościowym czy likwidacyjnym wyprzedaje się cały majątek bankruta, tak aby w jak największym stopniu zaspokoić wierzycieli. Składnikami majątku są z pewnością takie rzeczy jak logo, nazwa czy posiadane technologie i patenty. Podejrzewam, że trafi się jakiś chętny, który zakupi ww. prawa. W konsekwencji za parę lat pewnie znowu zobaczymy nowego Saaba…

 • Robert999

  o tym, że to już koniec słyszałem początkiem zeszłego roku
  (http://autoswiatlo.motogrono.pl/2010/01/19/powolny-koniec-saaba/), ale że to tak na poważnie, nie przypuszczałem nigdy, wydawało mi się, że Saab nie może upaść, a jednak 🙁 mam nadzieje Tomek ze masz racje i ktoś wykupi prawa do patentów po Saabie, ale myślisz że to będzie nadal to samo?

 • Tomasz

  Niestety jestem pewien, że to już nie będzie to samo! Jak mówią nasi sąsiedzi: to se ne vrati pane havranek

 • Robert999

  dokładnie – stara ekipa, stare pomysły i dobre auta, potem zostanie ewentualnie nazwa nic więcej

 • Robert

  Jakoś nie przepadałem za stylistyką Saba, ale na temat jakości i wytrzymałości nie można złego słowa powiedzieć 🙂 Szkoda marki, nie tak dawno Pontiac upadł, a to też było nie do pomyślenia.

 • rlx

  A co z moim wymarzonym 9-5 Sport Wagon. Miałem już uskładane 200 zł 🙂

 • szkoda…