„Prędkość zabija. Włącz myślenie”, czyli jak poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach [KONKURS]

predkosczabiaj87485 gloTak, zgodziłem się, aby blog motoryzacyjny MotoFilm.pl patronował kampanie społeczną „Prędkość zabija. Włącz myślenie”. Już widzę te zdziwienie na waszych minach – „Rydzewski, ale jak to? TY? Czy tobie czasem coś na łeb nie upadło?”.

Nie, mówię to w pełni świadomie i nie jestem pod wpływem żadnych trunków, ani też używek. Sytuacja na polskich drogach jest krytyczna, tego nie da się ukryć. I choć główną winę zarzuca się nadmiernej prędkości, to w tym artykule zdecydowanie stanę po jej stronie.

Wyobraźcie sobie, że w piękny słoneczny dzień suniecie po puściutkiej autostradzie 400-konnym samochodem. Który, bądź która z Was zatrzyma się na wartości 140 KM/H? Wątpię, że ktokolwiek. Dlatego też wynik 85% kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość wcale mnie nie zdziwił.

Prawdziwi motoryzacyjni maniacy i ludzie, którzy mają co najmniej 170-konne samochody nigdy nie będą jeździć przepisowo. I nie ma się co łudzić, że będzie inaczej.

I wcale też nie uważam, aby to nadmierna prędkość była przyczyną wypadków. Wszakże można jeździć szybko, ale rozważnie. O ileż bardziej niebezpieczni są np. powolnie jadący kierowcy, którzy na drogach szybkiego ruchu z prędkością 90 KM/H nagle wjeżdżają na lewy pas.

Oczywiście przesadzać też nie można. Dobry kierowca musi przewidywać sytuacje i wiedzieć, kiedy może mocniej nacisnąć na pedał gazu. Dwoma słowami – „Włącz myślenie”. I na ten temat raczej nikt nie będzie dyskutował.

Teraz chciałbym Was zapytać – jakie Wy macie zdanie na temat bezpieczeństwa na polskich drogach? Macie jakieś propozycje w celu zmniejszenia liczby wypadków? Organizator akcji dla najbardziej zaangażowanego w dyskusje użytkownika przewidział nagrodę – bon o wartości 50zł, a z przygotowanych przez wszystkich blogerów wpisów oraz owoców dyskusji z czytelnikami zostanie stworzony e-book, który znajdzie się na oficjalnej stronie kampanii i jej facebookowym odpowiedniku. Do dzieła!

fot: Youtube