Alfa Romeo zostaje w koncernie Fiata… na razie

alfa romeo 01 gloPrezes grupy Fiata, Sergio Marchionne, ukrócił właśnie ostatnie plotki dotyczące sprzedaży Alfa Romeo koncernowi VW. Na razie marka ta pozostanie pod włoskimi skrzydłami, a Marchionne zapowiedział jej rewitalizację.

Szacuje się, że Fiat traci corocznie na Alfie ponad 400 milionów dolarów, dlatego też zapowiedziano poważne zmiany. Przewiduje się zwiększenie produkcji z obecnych 105 do minimum 300 tysięcy sztuk rocznie – wtedy marka zacznie zarabiać na siebie. Ale to nie koniec. Według planu już w 2014 r. fabryki Alfa Romeo ma opuszczać blisko 500.000 egzemplarzy aut rocznie. Taki wynik Alfa ma zamiar osiągnąć za pomocą nowych modeli oraz ekspansji na rynek amerykański (prawdopodobnie w 2012 r.).

Włosi pokładają nadzieję w modelu Giulietta, ale też z reprezentantem średniej klasy premium – modelem Giulia, który ma konkurować z BMW serii 3. Nowością ma być również następca 169 oparty na platformie RWD Chryslera i ewentualnie mały crossover zbliżony do BMW X1 lub X3. Na liście życzeń widzielibyśmy także również następcę Brery, nowego Spidera i może większego SUV-a.

Zanim jednak się to stanie włoscy akcjonariusze będą musieli podjąć ważną decyzję – zainwestować blisko 2 mld dolarów w rozwój firmy lub też poszukać nowego kupca.

Via: Carscoop