Brawn GP przejęty przez Mercedesa!

mercedes brawnMercedes potwierdził wykupienie zespołu Brawn GP, który od przyszłego roku będzie ich fabryczną ekipą. Natomiast niemiecki producent będzie dostarczał silniki dla McLarena do 2015 roku.

Mercedes przejął 75,1 procent akcji Brawn GP, uzyskując tym samym kontrolę nad całym zespołem. 45,1 procent zakupi bezpośredni Mercedes, a 30 procent ich udziałowiec – Aabra,

Kontrakt Mercedesa z McLarenem owszem kończy się wraz zakończeniem sezonu 2011, ale osiągnięto porozumienie na dostawy jednostek napędowych przynajmniej do końca 2015 roku.

Natomiast McLaren przejmie czterdzieści procent akcji, jakie w tej chwili posiada Daimler AG.

– Mercedes będzie rywalizował w mistrzostwach świata F1 w przyszłym roku ze swoim własnym fabrycznym zespołem – oświadczył prezes Daimler AG –  Dr Dieter Zetsche. – To jest możliwe dzięki nabyciu 75,1 procent udziałów Brawn GP w tym 45.1 procent przez Daimlera. Resztę udziałów zachowają Ross Brawn, Nick Fry i inni członkowie.

– Ross Brawn pozostanie na stanowisku szefa zespołu i w ten sposób utrzymamy jego silną pozycję – dodał Zetsche. – Podobnie jak zespół odpowiedzialny za silniki Merecedes-Benz High Performance Engines, nowy zespół Mercedesa będzie nadzorowany przez Mercedes-Benz Motorsport, który jest prowadzony przez Norberta Hauga.

Kierowcą w ekipie z Brackley będzie Nico Rosberg, jednak nadal nie wiadomo, kto będzie jego partnerem w sezonie 2010. Norbert Haug poinformował, że kontrakt z drugim kierowcą zostanie podpisany jeszcze w tym roku.

Źródło: WrumWrum, fot: Braw GP