MINI świętuje swoje 50-lecie

mini 1glowneJeden z największych symboli w historii motoryzacji nie tylko brytyjskiej, ale i światowej, obchodzi dziś swoje pięćdziesiąte urodziny. Najlepszego!

Dokładnie 50 lat temu pierwszy egzemplarz Mini zjechał z linii montażowej w Cowley, w Oxfordzie. Pierwszy raz od tego czasu, egzemplarz ten wrócił do swojego miejsca narodzin by obchodzić swój jakże piękny jubileusz. Solenizantem jest Mini Minor o numerze rejestracyjnym 621 AOK, pokryty białym lakierem o nazwie Old English White. Ale ten dzień to także święto wszystkich pozostałych modeli MINI, tych historycznych jak i współczesnych.

Bramy fabryki w Oxfordzie opuściło w sumie 602 817 sztuk Mini w latach 1959-1968, zanim produkcja auta została przeniesiona do Longbridge. A od 2001 roku, kiedy to ruszyła produkcja nowego MINI, fabryka w Oxfordzie wypuściła kolejnych ponad 1 400 000 sztuk, co w sumie daje liczbę ponad 6 000 000 starych i nowych MINI.

Uroczystości urodzinowe MINI uświetnili nie tylko pracownicy, ale także wiele wysoko postawionych w hierarchii firmy osób. Wśród nich był Frank-Peter Arndt, członek Rady Zarządzającej Produkcją BMW Group, który powiedział: „Jubileusze są zawsze wspaniałą okazją by spojrzeć w przeszłość. Ale w takich czasach jak dzisiejsze, dobrze również spojrzeć w przyszłość. Dlatego nasz cel jest absolutnie jasny: Mamy zamiar kontynuować sukces MINI i wciąż go umacniać.”

„Dokąd zmierza MINI? Gdzie będzie za 10, 20, a może nawet za kolejnych 50 lat? Może to dość ambitne patrzeć tak daleko w przyszłość, ale jedno jest pewne, MINI jest marką nie tylko z wielką tradycją, ale także wspaniałą przyszłością.”

Podczas uroczystości głos zabrał także dr Jürgen Hedrich, dyrektor zarządzający fabryką w Oxfordzie: „Mało kto spodziewał się tego, jak popularne stanie się auto pomysłu Sir Aleca Issigonisa – lub tego, że pół wieku później odrodzi się jako MINI i po raz kolejny będzie budowane w Oxfordzie.”

„To znaczący dzień dla fabryki i historii samochodu. Wszyscy w fabryce są dumni z bycia częścią jednocześnie dziedzictwa i przyszłości tego samochodu.”

Tysiące odwiedzających z całego świata, właścicieli MINI, miłośników oraz zainteresowanych, będzie miało okazję świętować 50 lat MINI podczas MINI United, które odbędzie się na torze Silverstone w dniach 22-24 maja. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji i rozrywek, dzięki czemu z pewnością nikt nie będzie czuł się znudzony.

Źródło: BMW, Carscoop, Moto target